BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

GASTRONOMİDE DURUM HER GEÇEN GÜN KÖTÜLEŞİYOR

2 dakika okuma süresi

2,2 milyon kişinin direkt çalıştığı gastronomi sektöründe, iflaslar her geçen gün artıyor. Son iki ayda iflas edenlerin sayısı 100 bini aştı.

ESNAFIN KRİZİ BİR TRAJEDİYE DÖNÜŞÜYOR

Kepenklerini kapatanların büyük bir çoğunluda artık bir daha dükkanlarını açma şansına sahip olamayacak. Esnaf Odalarının açıklamasına göre, günde ortalama 280 dükkan kapanıyor. 120 bin aile şu anda gelirsiz kaldı. Bu durum her geçen gün daha da kötüleşecek.

SOKAK ESNAFINA EN UFAK BİR YARDIM YOK

Bunun dışında Türkiye’de sokak ekonomisine de baktığımız zaman, 500 bin kağıt toplayıcısı, 10 bin çiçekçi, 1 milyon el işçisi, 1 milyonun üzerinde ev temizlikçisi ve gündelikçisi ve 500 bin pazarcıda çok kötü durumda. Toplamda Türkiye’de 6 milyon sokak esnafına hiçbir yardım yapılmıyor. Yıllık 200 milyar TL ciro yapan sokak esnafının bu durumunun engellenmesi artık neredeyse olanaksız hala gelmiş bulunuyor.

DURUM HER GEÇEN GÜN CİDDİLEŞİYOR

Dünya açısından COVID-19, 330 günü doldurmuş bulunuyor. Türkiye’de COVID-19’un 315 gündür etkili olduğunu görüyoruz. Esnafa verilen destekler bu konuda çok çok az. Bu böyle devam ederse, artık virüsten ölmeyen insanlar maalesef açlıktan ölecek duruma gelmiş durumda bulunuyor. Elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödemek zorunda olan bu kişiler, artık borç batağından kurtulamıyor. Türkiye’de son tespitlere göre, 302 gün önce ilk defa kepenkleri kapatan Türkiye’deki bu sektörün insanları, son olarak 57 gündür kapalı bir durumda bulunuyorlar.

BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU!

Müzisyenlerden tutunda valelere kadar, hepsi güç durumda… Kitlelerin sorusu: “partilere miting serbest olurken, camiler herhangi bir HES kodu gerekmeksizin girilirken, AVM’lere ve otobüslere HES koduyla girilirken, bu sektörden bu kadar korkulmasının arkasında ne var?” şeklinde oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir