BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TURİZM BU YIL ŞOK GELİŞMELERE GEBE

3 dakika okuma süresi

Dünyada, özellikle Avrupa ülkelerinde turizm, 2021 yılında birçok gelişmeye gebe. Almanya’da beklentiler insanların Nisan ayında yurt dışı turizmini gerçekleştirmesine yönelik.

ALMANYA VE AB TURİZMİ İHYA ETMEK İÇİN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLERİ GENİŞLETİYOR

Turizm işletmeleri, Almanya’da batışa geçmiş durumda. Alman hükümeti başta TUI olmak üzere bu kuruluşlara büyük yardımlar yapıyor. Alman halkı, bu yıl seyahat konusunda büyük ölçüde kararsız ve ne yapacağını bilmiyor. Avrupa Birliği, turizmi teşvik etmek için, Avrupa Yatırım Bankasından bireylere turizm kredisi verecek. Hedef, Avrupa ülkelerinde turizmi canlandırmak. Buna göre bir AB vatandaşı mesela Alman, tatilini Yunanistan’da geçirirse Avrupa Yatırım Bankasından faizsiz kredi alabilecek. Türkiye bu gruba nasıl dahil olabilir? Bunun çalışmalarını büyük bir olasılıkla Kültür ve Turizm Bakanımız yapıyordur.

AVRUPALI TÜRKLERİN TÜRK TURİZMİNE KATKISI GÖZARDI EDİLMEMELİDİR

Türkiye’nin atması gereken bir diğer hususta AB sınırları içerisinde sayıları 6 milyona yaklaşan Türk kökenli insanımızın tatillerini Türkiye’de geçirmelerine yönelik olmalıdır. 2020’de Türkiye’de tatilini geçiren Avrupalı Türk sayısı çok azdı. TAVAK Vakfı olarak 2021’nşn ölçümlerine önümüzdeki ay başlayacağız. Genel olarak Almanyalı bir Türk, bir Alman’a göre Türkiye’de 3 misli daha fazla para harcıyor.

AVRUPALI TÜRKLERDE EKONOMİK KRİZDEN ETKİLENDİ

Avrupa’daki ekonomik kriz, büyük ölçüde orada yaşayan insanlarımızı da vurdu. Ekonomik sıkıntılar, özellikle bireylerde fazla… Her ne kadar Almanya kendi ülkesindeki işletme sahiplerini ciddi para yardımında bulunsa da çalışan bireyler bu desteklerden yararlanma şansına sahip olmadı.

“DOSTUNU DA AL GEL” KAMPANYASINA İHTİYAÇ VAR

 Bu açıdan bu yıl Türkiye’nin Avrupa’da ciddi bir kampanya yapıp, bu ülkelerde yaşayan insanlarımızın tatillerini Türkiye’de geçirmesini sağlama konusunda ciddi adımlar atmalıdır. Hatta yıllar önce TAVAK Vakfı olarak yaptığımız bir kampanya çerçevesinde “tatilini Türkiye’de geçir, yanında bir dostunu da getir” kampanyasını gerçekleştirmemiz Türkiye’de ekonomiyi rahatlatır.

TURİZM TÜRK EKONOMİSİNİN KALBİNİN ATTIĞI YER

Türkiye’de turizm sektöründen faydalanan 54 ayrı sektör var. Turizmde direkt veya indirekt olarak çalışanların sayısı 8 milyonun üstünde. Bu insanların yaşam şansı konusunda onlara destek olmak, hem devletin, hem de bireylerin görevidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir