BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

BIDEN TRUMP’TAN DAHA SERT ÇIKTI

2 dakika okuma süresi

Trump, Türkiye’ye karşı ilginç bir politika izlemişti. Fetullah Gülen’in geri verilmesine hiçbir zaman yeşil ışık yakmayan Trump, Halk Bankası olayında geri adım atmış, buna karşılık Rıza Sarraf’ın ABD’ye yerleşmesine izin vermiş, S-400’ler konusunda Türkiye’yi sıkıştırmış, fakat herhangi bir yaptırım getirmemişti.

Trump dengesiz bir politika izlemişti

Ayrıca Suriye konusunda YPG ve PKK’ya destek verse de Türkiye’yi fazla karşısına almamaya dikkat etmişti. Yunanistan’a desteği çok açıktı. Dışişleri Bakanını Yunanistan’a ve Güney Kıbrıs’a yollayıp, Türkiye’ye göndermemişti.

Biden’ın hedefi bir Kürt Devleti kurmak

Başkan seçildikten sonra daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefon görüşmesi yapmayan Biden, YPG ve PKK’ya desteğine tam hız devam ederken, ABD Özel Kuvvetlerini bu iki bölgedeki teröristleri korumak için aktif hale getirirken, artık ABD’nin tarafından kurulmasına karar verilen Kürt Devleti’ni kendi döneminde kurdurma çalışması içerisinde.

Washington’da yapılan politik tartışmalarda, oluşturulmak istenilen Kürt Devleti’nin içeriği inceleniyor. Ayrıca Cumhuriyetçi ve Demokratlardan toplam 54 senatörün Biden’a sundukları mektupta Türkiye’nin sıkıştırılmasını istiyorlar.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

1) “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikası daha kavgacı bir hale geldi.”

2) “Suriye’de ABD destekli Kürtlere saldırdı.”

3) “ABD sistemleriyle uyumlu olmayan Rus savunma sistemi aldı.”

4) “Ermenistan ile yaşanan ihtilafta Azerbaycan’ın şiddet kullanmasını teşvik etti.”

Mektupta ayrıca “ABD hükümeti, müttefiklerle insan hakları ve demokrasi konusunda daha açık konuşmalı” denildi.

Biden S-400’leri Türkiye’den kaldırılmasını talep ediyor

Biden kendi döneminde katiyetle S-400’lerin Türkiye’de kalmasını istemiyor. Türkiye bu konuda geri adım atıp S-400’leri Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın S-300’ler için gerçekleştirdiği modelde olduğu gibi depoda aktive edilmeden kalmasını da yeşil ışık yakmıyor.

Biden FETÖ’yi iade etmeyecek ve Halk Bank Davası yeniden gündeme gelecek

FETÖ konusunda Trump’ın sertliğini devam ettiren Biden, ayrıca Halk Bankası’nın bileğini bükme konusunda sıkı adımlar atıyor. Türkiye’ye karşı dostluk beslemeyen Biden, Dedeağaç’ta Amerikan helikopterlerinin karargah kurması konusunda da kararlı. Biden Yönetimi ile Türkiye ciddi sıkıntılar yaşayacak. Trump’ın dengesiz de olsa Türkiye’yi fazla sıkıştırmayan bir politikası vardı ancak Biden bu konuda bilinçli bir şekilde hareket ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir