BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ALMANYA’DA DÖNER ENDÜSTRİSİ FAST FOOD SEKTÖRÜNDE LİDER KONUMUNU SÜRDÜRÜYOR

3 dakika okuma süresi

Türkiye- Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı, Avrupa’daki Türklere yönelik araştırmalarına son hız devam etmektedir. TAVAK Vakfı, Türkiye’de Gastronomi Ekonomisi araştırmasını yaparken, bu araştırma içi Almanya’daki gastronomi ekonomisini karşılaştırmıştır. Araştırmaya göre Almanya’da hanehalkı harcamaları Avrupa Birliği ortalamasının %21 üzerindedir.

ALMANYA’DA GASTRONOMİ EKONOMİSİ 61 MİLYAR €’LUK BÜYÜKLÜKTE

TAVAK Vakfı’nın tespitlerine göre, Almanya’da gastronomi ekonomisi, 2020 yılında 61 milyar €’luk bir büyüklüğe ulaşmıştır. Bunun takriben 16 milyar €’su fast food tüketimiyle gerçekleşmiştir. 2020 yılında Mc Donalds 4 milyar €’luk bir satışa erişmiş ve 1.600 şubesiyle birinci sırada yer almaktadır.

DÖNER ENDÜSTRİSİ 4,8 MİLYAR € BÜYÜKLÜĞE YAKLAŞTI

Almanya’da Pazar payını her geçen gün arttıran döner endüstrisinin büyüklüğü de 2017 yılında 4 milyar € iken, 2020 yılında büyük bir aşama yapıp 4 milyar € sınırını geçti. Almanya’da döner endüstrisi 2020 yılında tüm Koronavirüs etkilerini de aşarak, 4,8 milyar € büyüklüğe ulaşmıştır. Özellikle dönercilerin elden satış yapmaları ve halkın bunu alıp sokakta yemesiyle, diğer sektörlere göre daha az etkilenmiş bulunmaktadır.

ALMANYA’DA 44 BİN DÖNERCİ BULUNUYOR

Bugün Almanya’da 4.800’ü Berlin’de olmak üzere, toplam 44 bin döner kebapçısı bulunmaktadır. Bu da dönerin Almanya’da fast food sektöründe payını %30’a ulaştırmıştır. Mc Donalds’ın payı ise %25 sınırını geçememiştir. Böyle Euro-Türklerin hiç kimseden destek almadan Almanya’da geliştirdikleri döner sektörü, artık bir Avrupa markası olmuş bulunmaktadır.

48 döner fabrikasında üretilen dönerler, AB pazarında 22 ülkeye toptan olarak satılmaktadır. Bu branşta yalnız Almanya’da çalışanların sayısı 190 bin sınırını aşmış bulunmaktadır. TAVAK Vakfı Başkanı Faruk Şen: “Döner endüstrisi Avrupa’da devrim yapmış, Mc Donalds, Burger King gibi fast food restoranlarının üzerinde yer almış bulunmaktadır.” dedi.

ZİNCİR DÖNER RESTORANLARI VE ÖRGÜTLENME ÇOK EKSİK

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’den, Hristiyan Demokratların yeni Genel başkanı Armin Laschet’e kadar herkesin zevkle yediği döner sektörünün en büyük sorunu, hala ciddi döner zincirlerinin oluşmaması ve üst örgütlenmede başarılı olunmamasıdır. Bugün İspanya’dan Litvanya’ya kadar Avrupa ülkeleri arasında dönerin olmadığı bir ülke olmamaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir