BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DÜNYADAN PKK’NIN 13 TÜRK VATANDAŞINI ÖLDÜRMESİ KONUSUNDA DAHA CİDDİ TAZİYELER GELMEDİ

2 dakika okuma süresi

Dün ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Blinken, mecburi bir şekilde ABD’nin yanlış açıklamalarından sonra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir telefon görüşmesi yaptı ve “PKK bu işten sorumludur” dedi.

ABD’NİN HEDEFİ İRAN VE TÜRKİYE’Yİ DE DAHİL EDEREK KÜRT DEVLETİ KURMAK

ABD’den henüz resmi bir kınama açıklaması gelmedi. AB’den de bu konuda bir atılım yok. ABD ciddi bir şekilde Kuzey Irak ve Suriye’de Kürt devleti kurdurmak için her yolu deniyor. Sıra Türkiye ve İran’a gelmiş gibi gözüküyor. Biden’ın buı konuda hiçte iyi niyeti yok. Bu açıdan AB’nin Türkiye ile ciddi bir dayanışma içerisine girmesi lazım. PKK’yı terör örgütü olarak tanıyan Avrupa ülkeleri bu konuda ciddi bir atılım yapmaları lazım. Rusya, Çin gibi ülkelerden de herhangi bir açıklama gelmedi. Bunlar üzücü gelişmeler.

ABD YÖNETİMİ TÜRKİYE’Yİ KÖŞE SIKIŞTIRIYOR

Amerikan yönetiminin Türkiye’ye yönelik yaklaşımları, Biden döneminde çok planlı, adım adım Türkiye’yi köşeye sıkıştırma hedefinde. S-400’leri katiyetle kullandırmama kararında olan ABD, Halk Bankası’nı cezalandırmak, Kıbrıs konusunda Yunanistan ve Güney Kıbrıs Hükümeti’ne tam destek verme ve Kürt Devleti’nin kurulması konusunda hırslı bir politika uyguluyorlar. Şimdi Türkiye’deki tüm STK’ların, halkın ciddi bir şekilde ABD’ye toplantılarla, mitinglerle karşı çıkması ve kamuoyunun tepki göstermesi lazım.

ABD KENDİ ÜLKESİNDE DE KÜRT DEVLETİ PROPAGANDASI YAPIYOR

ABD yönetimi, Amerikan halkını da televizyonlar ve yayınlarla Kürt Devleti için şartlandırmış durumda. Bu nedenle Blinken’ın PKK’yı bu olayın sorumlu göstermesi, ABD’nin PKK’ya olan desteğinin bittiği anlamına gelmiyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir