BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’DE GÜNDEMİ HER ZAMAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BELİRLİYOR

2 dakika okuma süresi

Baktığınız zaman “Türkiye’deki gündemi kim belirliyor?” diye sorarsanız, hiç tartışmasız bunun Tayyip Erdoğan olduğunu görürsünüz. Türkiye’de açlık, ekonomik kriz gibi konular varken, Tayyip Erdoğan “yeni Anayasa” gibi her gün şapkasından bir tavşan çıkartarak, gündemi belirliyor, herkeste bu gündemin üstüne atlıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı’nın çok başarılı olduğunu söylemek lazım.

Muhalefet niye hiç gündem belirleyemiyor? Niye bu konuda Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu bir çaba gösteremiyorlar?

Muhalefet liderleri niye şu anda Türkiye’nin bir numaralı sorunu olan işsizlik, gençler arasında umutsuzluk, Türk insanının yurt dışına kaçma hevesi, niye tartışma konusu olmuyor? Almanya, Türkiye’den kaçmayı planlayan gençler konusunda yeni önlemler almayı planlıyor. Suriye’den, Türkiye’yi 5,4 milyon kişi istila ederken, ülkemizden de en az o kadar büyük bir kitle yurt dışına kaçma telaşında.

Sermaye büyük ölçüde kaçtı

Türkiye’den kaçan ve yurt dışında yatırım yapanların kaçırdıkları para toplamda 20 milyar doların üzerinde. Şu anda sağcı gazeteciler bile yurt dışından ev alarak, vatandaşlık alma çabasında. Güler Sabancı gibi, bugünkü hükümete en fazla destek veren sermayedarlar ciddi bir şekilde Malta vatandaşı oldular. Maltalıların korkusu, bu gidişle Malta’nın bir Türk adası haline dönmesi olacak. Kuzey Kıbrıs’ı kurtaralım derken, galiba bu kaçışmalar sonucunda Malta’yı bir Türk adası haline getireceğiz. Bu ülke bizim. Şu anda yönetimden memnun olmasak da bu ülke bırakılıp gidilecek bir ülke değildir. Muhalefet bu konuda başarısızlığını, başarıya çevirmek zorundadır.

Türkiye’nin dış politikası her geçen gün sorunlu bir hale geliyor

Şimdi tüm ümidimiz Libya’daki seçimlerde. Türkiye’ye ters düşmeyecek bir hükümetin iktidara gelmesi gerekiyor. Böylece Mavi Vatan doktrinimiz geçerli olup, Yunanistan’ın, Güney Kıbrıs’la birlikte Doğu Akdeniz’de söz sahibi olmasını önlememiz lazım. Yunanlılar, şu anda Çeşme’yi bile kendi politikaları çerçevesinde, denize girilmeyecek bir hale dönüştürmenin çabası içerisindeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir