BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TEHLİKELİ SÖYLEMLERE DİKKAT!..

3 dakika okuma süresi

Değerli okuyucular,

Bugünkü yazımızda sizleri çok önemli bir konuda uyarmak istiyoruz.

Fakat önce, vehametini korumakta olan İstanbul’un su durumu hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.

22 Şubat 2021 sat 09.43 itibariyle İstanbul barajlarının doluluk oranı % 51,33 olup  toplam 445,88 milyon M3 su ihtiva etmektedir. Kısaca, yaklaşık 150 gün veya Temmuz 2021 sonuna kadar suyumuz mevcuttur.

Uyarımıza gelince…

İnsanlar doğal olarak, çok bilgili saydıkları kişilerden kolayca bilgi edinebileceklerini düşünürler ve bilgisine güvendikleri, çok bilgili saydıkları kişilere öğrenmek istedikleri konuları sorarlar. Ve işte tehlike burada başlar. Şâyet bu kişi veya kişiler sorulara yanlış – dikkat eksik değil yanlış – cevaplar verirlerse, bu yanlış bilgi zihinlere yerleşir ve de ağızdan ağıza yayılır. Hele bu yanlış bilgi sahibi kişiler bir de “profesör” gibi bir ünvana sahipse, işte o zaman en büyük tehlike doğar. Tabii ünvan sahibi olmayıp bilgisine güvenilen, kendisine “hocam” diye hitap edilen yüzeysel veya yanlış bilgi sahibi pek çok kişi de bu gruba dahildir.

Bu girişi yaptıktan sonra, şimdi bu uyarıyı yapmamıza sebep olan habere.

18 Şubat 2021 tarihli Hürriyet gazetesinde “Yağan kar İstanbul’un kuraklık soruınunu çözdü mü? 8 SORU 8 YANIT” başlıklı bir haber yayınlandı. Bu haberde 8 sorunun sorulduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Ütesi Profesör Dr. Hüseyin Toros’un bazı sorulara verdiği cevaplara bakalım.

SORU: Özellikle en son görülen kar yağışı İstanbul’un yaşaması beklenen kuraklığa çözüm olur mu?

CEVAP: Şu an için İstanbul’da barajların sahip olduğu su kuraklığın önemli oranda geçtiğini gösteriyor.

BİZİM YORUMUMUZ: Her ne kadar Şubat ayının ikinci yarısında yağan kar ve yağmur barajların doluluk oranını artırdıysa da, bugünkü durumda ancak Temmuz ayı sonuna kadar yetecek suyumuz mevcuttur. Kısaca Mart ve Nisan aylarında yağış olmazsa yaz ortasında su sıkıntısı çekilecektir.

SORU: Önümüzdeki üç ayda barajların doluluğuna etki edecek kadar yağış bekleniyor mu?

CEVAP: Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yağışların yüzde 21’i meydana gelmektedir. Şu an için tahminler bu aylarda mevsim normallerinde bir yağış alabileceğimizi gösteriyor.

BİZİM YORUMUMUZ: İstanbul ve çevresi 6-7 yılda bir görülen kuraklık dönemini yaşamaktadır. Dolayısıyla önümüzdeki üç aylık yağış durumunu olumlu olarak tahmin etmek bizce yanlıştır. Ayrıca meteorolojik tahminler ancak bir hafta için geçerli olabilir; o da % 30 olasılıkla.

SORU: Barajlardaki doluluk oranı yüzde 50 olduğunda “Kesin yeterlidir” diyebilir miyiz?

CEVAP: Günlük su tüketimini 3 milyon M3 kabul edebiliriz. Bunu 1,3’ü Melen ve Yeşilçay’dan geliyor. Geriye kalan 1,7 milyon M3 su i,se İSKİ barajlarından geliyor. Bu durumda barajlardaki su 256 gün yeterlidir. Bu durumda su, İstanbul için sadece 8-9 ay yeterli olur.

BİZİM YORUMUMUZ: Sayın profesörün, yukarıda verdiğimiz doluluk oranı ve su miktarını gözönünde tutarsak bu sonuca nasıl vardığını sormak gerekir.

Değerli okuyucular,

Yerimiz burada bittiği için sayın profesörün diğer sorulara verdiği ilginç cevapları gelecek haftadaki yazımızda yorumlayacağız.

Hoşça kalın, sağlıklı kalın, yanlış-tehlikeli söylemlere karşı dikkatli olun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir