BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE İÇİN 27 EYLÜL’DE ALMANYA’DA YAPILACAK SEÇİMLER İLGİNÇ SONUÇLAR DOĞURACAK

2 dakika okuma süresi

Bu sefer gelişmeler Türkiye için olumlu olacak gibi gözüküyor. Hristiyan Demokratların Genel Başkanı ve büyük bir olasılıkla partinin Başbakan Adayı olarak olan Armin Laschet, bu seçimlerde partisinin galip gelmesiyle Başbakanlık koltuğuna oturacak.

HRİSTİYAN DEMOKRAT – SOSYAL DEMOKRAT KOALİSYONU KURULACAK

Almanya’da ikinci partisi ise büyük bir olasılıkla Sosyal Demokratlar olacak. Her ne kadar Yeşiller zorlasa da Olaf Scholz’un liderliğinde Sosyal Demokratlar ikinci parti olarak Parlamento’ya girecekler. Bir koalisyon hükümetinde Armin Laschet Başbakan olurken, Sosyal Demokratların Başbakan Adayı Olaf Scholz’da Dışişleri Bakanı olacak.

LASCHET KRV EYALET BAŞBAKANLIĞI YAPMIŞTI

Armin Laschet, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde Uyum Bakanlığı sürecinde Türklere karşı çok ılımlı bir politika uygulamıştı. Daha sonra KRV’nin Başbakanı olarak da bu politikaya devam etti. Olaf Scholz, Sosyal Demokrat bir politikacı olarak fazla profili olmasa da Türkiye’ye ılımlı bakan biridir. Böylece Eylül ayından sonra Hristiyan Demokrat ve Sosyal Demokrat koalisyon Türkiye’nin önünü açacak.

MERKEL’İN POLİTİKALARI DEVAM EDECEK

Almanya’da kaldığım süreç zarfında, çok yakından tanıdığım ve dostluk ilişkisi kurduğum Armin Laschet, Türkiye için ciddi bir şans. Laschet’te Türkleri ülke için şans olarak gören bir politikacıdır. Bu açıdan Almanya’da, Angela Merkel’den sonra iktidara gelecek olan koalisyon hükümeti büyük ölçüde Angela Merkel’in politikalarını devam ettirecektir. Bu olumlu gelişme, AB’ye de yansıyacaktır.

FRANSA VE AVUSTURYA İLE DE İLİŞKİLER NORMALLEŞMELİ

Şimdi hedef, Türkiye karşıtlığını siyasetinin merkezine alan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un yerine, daha akıllı politikalar izleyecek bir politikacının iktidara gelmesi olacaktır. Bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye karşıtı politikaları sadece Yunanistan, Güney Kıbrıs, Avusturya ve Lüksemburg için geçerli olacaktır. Türkiye, yanlış bir politika uygulayarak Avusturya’ya, Almanya’da her türlü partide politika yapmış bir kişiyi atamıştı. Türkiye, Avusturya Büyükelçisini değiştirmelidir.  Böylece bu iki ülke yeni bir başlangıç yapma potansiyeline sahip olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir