BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

BIDEN TÜRKİYE KARŞITI POLİTİKAYA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE SON VERMEK ZORUNDA

2 dakika okuma süresi

Biden, Türkiye’yi bir düşman resmi olarak görüyor. İlk önce Türkiye, Irak ve Suriye sınırlarının kesiştiği noktaya, Türkiye’ye  1 KM uzaklıkta, Kuzey Doğu Suriye’ye, yeni bir Amerikan Üssü yapılaması, PKK/PYD’ye akıl almaz boyutlarda silah göndermesinin yanında, S-400 konusunda da Türkiye’ye büyük baskı yapıyor. 

TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ HASTALIKLI BİR SEYİRDE

S-400 bir saldırı sistemi değil, bir müdafaa sistemi. Bu müdafaa sisteminden esasında NATO’da yararlanabilir. Ayrıca FETÖ’nün lideri Gülen’in iadesi konusunda en ufak bir adım yok. ABD’de görülen Halk Bankası davasında da son gelişmeler çerçevesinde Türkiye cezalandırılmak isteniliyor.

YUNANİSTAN’A DESTEK ARTIYOR

Yunanistan’ı Ege kıta sahanlığı konusunda destekleyen Biden, Doğu Akdeniz’de de Türkiye’nin önünü kesmek istiyor. Bir adım daha gidelim, ABD, Karadeniz’de etken olmak istediği için Dedeağaç’da ciddi bir şekilde helikopterler için bir hava alanı kurup, buraya yerleşmek istiyor. Dedeağaç’daki Türkler ve Rumlar buna karşı.

NİYE BU TÜRKİYE KARŞITLIĞI?

ABD, NATO’nun bir üyesi olan Türkiye’ye karşı niye bu kadar sert davranıyor? Hedefi nedir? Yeni düşman resimleri çizen ABD, Rusya, Çin, İran gibi ülkeler arasına Türkiye’yi de ekliyor, fakat en fazla baskı altına aldığı ülke Türkiye. ABD, AB ile Transatlantik Anlaşması’nı aktif hale getirme emelindeyken, bir NATO ülkesine böyle davranma hakkına sahip değil.

ABD’YE KARŞI NE GİBİ ADIMLAR ATILABİLİR

Türkiye’nin ABD’nin sert politikalarına yönelik olarak karşı adımlar atması düşünülebilir. İlk olarak İncirlik Hava Üssü’nün kapatılması, ikinci olarak Suriye ve Irak’ta terör örgütüne silah taşıyan tırların vurulması, bunların başında gelir. ABD’nin bu politikası, Türkiye’yi, Rusya’ya yaklaştıracak. Bu da herhalde ABD’nin lehine olacak bir gelişme değil. Türkiye şu anda dört tarafı sorunlarla çevrilmiş bir ülke. Bu kadar soruna ilaveten şimdi Ermenistan’da Paşinyan karşıtı gelişmelerde Türkiye’nin sorunlarını arttırıyor.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir