BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNANILMAZ MEZALİME KARŞI TÜRKİYE İLK DEFA SES ÇIKARDI

2 dakika okuma süresi

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan katliam, insanlık dışı olaylar, evlerine Çinli yerleştirmek, kadınlara tecavüz ve toplama kamplarındaki esaret akıl almaz boyutlara geldi.

11 ÜLKE SOYKIRIM OLARAK BU MEZALİMİ TANIDI ANCAK 57 İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ÜYESİ ÜLKEDEN SES ÇIKMADI

11 ülke bu olayı soykırım olarak tanıdı. Bu uluslararası alanda önemli bir olaydır. Buna karşılık İslam İşbirliği Örgütüne üye olan 57 ülke arasında Çin’i kınayan hiçbir ülke olmadı. Nihayet Türkiye, BM’deki video konferansla düzenlenen toplantıda, olayları dile getirdi. Yalnız bu gelişme, ülkede yaşayan sayıları çok büyük boyutlara ulaşan ve her geçen gün katliamlardan etkilenen Uygur Türkleri için yeterli değil.

DOĞU TÜRKİSTAN’A OLAYLARI İNCELEMEYE İKİ KERE GİTTİM

Türkiye, Çin’in önerisi üzerine 10 kişilik bir heyeti yollayıp, Urumçi, Kaşgar ve Tufan’da gelişmeleri izlemek için adımlar atmak istiyor. Çağrıyı Çin Hükümeti yapıyor. Türkiye herhalde bu konuda Doğu Perinçek grubuna yakın insanlara öncelik verecek. Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı olarak ben iki kere gittiğim ve gelişmeleri gördüğüm Doğu Türkistan’a  gitmek için müracaat ettim fakat eleştirel bakanları bu konuya dahil etmek istemiyorlar. Benim anlamadığım bu güne kadar niye susması? Myanmar’daki Müslümanlara sahip çıkan, Filistin için yas ilan eden Türkiye, Doğu Türkistan’daki gelişmeler çerçevesinde ilk olarak Meclis’te bir soykırım kararı çıkarması lazım.

MECLİS’İN SOYKIRIM KARARI ÇIKARMASI GEREKİR

Çin’e karşı niye bu kadar başımız öne eğik? Çok mu borcumuz var? Çıkar ilişkisi olarak Çin bize akıl almaz boyutlarda mal satıyor, bizden aldıkları sattıklarının onda biri bile değil. Çin Büyükelçiliği ve Çin Başkonsolosluğu önünde yapılan eylemlere Türkiye izin vermiyor. Ulusal Kanal, yaptığı açık oturumlarda Çin’in ne kadar uygar bir ülke olduğunu, buna karşılık Uygur Türklerinin terörist olduğunu dile getiriyor. Maalesef başka kanallarda da bu konuyu ele almıyorlar. Ezilenlerin hamisi rolüne soyunan Türkiye, Suriyeliler karşısında gösterdiği Ali Cenaplığın, binde birini bile Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarına göstermiyor. Bu tarihsel olarak Türkiye’nin bir ayıbı olarak kalacak.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir