BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİNDE DOSTLUK TARİHSEL OLARAK PEK MÜMKÜN OLMAMIŞTIR

2 dakika okuma süresi

İran tarih boyunca Türkiye’ye sorun çıkarmakta başarılı bir ülke olmuştur. Osmanlı – İran ilişkileri hiç iyi olmamıştır. Cumhuriyeti’n ilanından sonra Türkiye, İran’a pek çok konuda sahip çıksa da İran hiçbir zaman dostluk göstermemiştir.

TİCARİ İLİŞKİLERDE DE İRAN ZORLUK ÇIKARMIŞTIR

Ticari ilişkilerde Tahran Havalimanı’nı bir Türk kuruluşuna yaptırmışlar, fakat hava alanını yapan TAV’dan teslim almamışlardır. Aynı gelişmeyi Turkcell olayında da görmek mümkündür. Turkcell telekomünasyon hattını yapmış, fakat İran bunu da üstlenmemiştir.

TÜRKİYE-İRAN ORTAKLIĞI KÜRT DEVLETİNİN ÖNÜNE GEÇECEK TEK GÜÇTÜR

İran’da uzun yıllar kalan Büyükelçi Bozkurt Aran bu konularda İranlıların Türk düşmanlığını bilen en iyi taraftır. Şimdi İran biraz ABD ile ilişkileri düzelme yoluna girdiği zaman “Türkiye niye Irak’ta bulunuyor” diye serzenişte bulunan bir ülke. Halbuki İran’ın şunları bilmesi lazım. ABD, Irak ve Suriye’de Kürt devletini kurdurduktan sonra toprak paylaşımında İran üçüncü sırada yer alacak sonra sıra Türkiye’ye gelecektir.

İRAN’IN DÜŞMANLIĞINI ANLAMAK ÇOK GÜÇ

Bu açıdan İran’ın Türkiye’ye çok daha dostça yaklaşması gerekmektedir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, takriben 15 yıl önce Münih Güvenlik Zirvesi’nde yaptığı sunumda, çok olumlu bir resim çizmiş, toplantıya katılanların hepsinin ortak kaldığı payda Tayyip Erdoğan’ın İran’a sahip çıkan bölümleri olmuştur. Bu çerçevede İran’ın düşmanlığını anlamak güç oluyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir