BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’NİN AB’YE YÖNELİK ÖZEL STATÜ KONUSUNU MASAYA YATIRIYORUZ

2 dakika okuma süresi

Belirli bir süredir TAVAK Vakfı olarak gündeme getirdiğimiz Türkiye’nin AB ile özel statü konusunu 21. Yüzyıl Vakfı ile birlikte büyük bir olasılıkla 18 Mart’ta masaya yatırıyoruz. İstanbul’da yapılacak olan bu toplantıda özel statünün konumunu, ne gibi adımların atılması gerektiğini, Ankara Anlaşması’nın gerekliliğinin devam etmesinin önemini tartışacağız.

TOPLANTIDA TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ÇERÇEVESİNDE ÖZEL STATÜLÜ ORTAKLIK KONUŞULACAK

TAVAK Vakfı olarak gerek Brüksel, AB’nin Ankara Daimi Temsilciliğinde yaptığımız ön araştırmalarda bu konu AB’de de revaç görebilir. Hedef 26 Mart’ta yapılacak AB Zirvesi’nden önce, bunu yut dışında ve Türkiye’de tam anlamıyla açıklığa ulaşması. Buna göre AB’nin 5 ayaktan oluştuğundan hareket edersek, politik katılımın şu anda pek ele alınmayacak. Ayrıca serbest dolaşım da askıda olarak.

AB’YE KATILIMIN 5 AYAĞINDAN 3 TANESİ ÇOK KRİTİK

Buna karşılık ilk olarak Gümrük Birliğinin iyileştirilmesi, ikinci konu olarak AB bütçesine para verip, para almak, üçüncü önemli konuda AB’nin Savunma ve Güvenlik Kimliği çerçevesinde, Türk Ordusu’nun ayrı bir konumda olmasını sağlamak olacak. ABD’nin her geçen gün Türkiye’ye sertleştiği bir dönemde Türkiye’nin AB’ye yönelik yaklaşımları, ABD’ye de etkili olacak.

TOPLANTIDA SİYASİLER, AKADEMİSYENLER, DİPLOMATLAR VE GAZETECİLER YER ALACAK

Point Hotel’de yapılacak bu toplantıya her geçen gün sayıları azalan AB uzmanları, yabancı basının İstanbul’daki temsilcileri, AB’nin Daimi Temsilciliğinin uzmanlarının yanında ayıca bu konuya ilgi duyacak bilim insanları da toplantıya çağrılacak. İki vakıf toplantıya CHP, AKP, İYİ Parti, MHP gibi partilerin temsilcilerini de çağırmayı planlıyor.

Bu toplantıya ilgi duyan az sayıda uzman ve ilgili de TAVAK Vakfı’nın internet sayfasına müracaat ederse, yerler müsait olduğu müddetçe davet edilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir