BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

SURİYELİLERİN GERİ DÖNÜŞÜ ARTIK BAŞLAMALI

2 dakika okuma süresi

Ülkemizde 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacı var. Bunların yaşam şartları inanın kendi ülkemizin insanlarımızdan çok daha iyi. Sosyal sigortalara para ödemezler, hastanelere gidebilirler, üniversiteye girişlerde öncelikleri var, istedikleri şekilde dükkan açıyorlar ve dükkanda çalıştırdıklarının sosyal sigortasını ödemiyorlar. Ülkemiz 5,4 milyon Suriyeli için bugüne kadar 80 milyar dolar para harcadı.

SURİYE İÇ SAVAŞ SONA ERİYOR SURİYELİLER NE OLACAK?

Hepimiz yeni yeni öğreniyoruz… En azından 4 milyon Kuzey Suriye’de yaşayan insanlara da biz bakıyoruz. Yani Türkiye’nin sorumluluğu 9,4 milyon insana yönelik. Buna karşılık Arap ülkelerinden 1 kuruş para gelmiyor. Suudi Araplar, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar kıllarını kıpırdatmıyorlar. Hani Müslümanlık? Hani dayanışma? Hayır. Bunların Müslümanlığı da insanlığı da yok. İş gene Türkiye’nin sırtına kaldı. Lübnan’daki Suriyeliler yavaş yavaş kendi ülkelerine dönüyorlar. Dönmeleri de gerekir. Suriye’de artık iç savaş bitti. Kuzey Suriye’nin Batı’sına Rusya el koydu. Lazkiye’ye ordusunu yerleştirdi. Suriye’nin Doğusu’nda da ABD bir Kürt devletini kurdurdu bile. Her türlü yardım onlara gidiyor.

ULUSLARARASI BİR İŞBİRLİĞİ İLE SURİYELİLER ÜLKELERİNE DÖNEBİLİRLER

AB vere vere Türkiye’ye 6 milyar euro verdi. Halbuki şimdi Suriyelileri için AB’nin 9 milyar euroluk 2018-2019 ve 2020 yılları için ödeme yapması lazım. Bu paraları Türkiye, AB’nin katkısıyla da Suriyelilerin geri dönüşüne harcamalı. İslam İşbirliği Örgütü, İslam Kalkınma Bankası da Suriyelilerin geri dönüşü için para harcamalı. Suudi Araplar askeri harcamalarını artık pek yapamayacaklar. ABD bunlara artık pek silah satmıyor. Suriyelilerin geri dönüşü için ve Suriye’nin yeniden inşası için Araplarda elini cebine atmalı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir