BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

MISIR VE ARAP DÜNYASI İLE TÜRKİYE’NİN İLİŞKİLERİ DÜZELEBİLİR Mİ?

2 dakika okuma süresi

Türkiye ciddi bir Mısır atağı başlattı. Bugüne kadar izole ettiğimiz Sisi’ye karşı devamlı gül atmaya başladık. Mısır bu konuya oldukça temkinli yaklaşıyor. İsteklerinin başında İhvan grubuyla olan ilişkilerin kesilmesi ve Türkiye’deki aktivitelerine izin verilmemesi ilk şart olarak geliyor.

MISIR’LA İLİŞKİLER ŞU ANDA MASLAHATGÜZAR SEVİYESİNDE

Mısır bugüne kadar Sisi hükümetini tanımayan Türkiye’nin yalnız Güney Kıbrıs ve Yunanistan ilişkileri çerçevesinde Mısır’ı yanına almak için attığı adımlara pek fazla güvenmiyor. Daha köklü ilişkiler istiyor. İki ülkenin de büyükelçileri yok. İki ülkede maslahatgüzarlarıyla ilişkileri sürdürüyorlar. Türk Dışişleri Bakanlığı Mısır Maslahatgüzarı ile ciddi bir ilişki başlattı.

MISIR’LA NORMALLEŞME ARAP DÜNYASI İLE NORMALLEŞMA ANLAMINA GELİYOR

Mısır’la ilişkilerin iyileşmesi demek, Suriye ve İsrail’i de beraberinde getirecek. Şam-Kahire ilişkileri her zaman iyiydi. Son yıllarda İsrail ve Mısır’ın da çok ciddi ilişkiler içerisine girdiğini görüyoruz. Filistin, Ürdün, Libya, Mısır içinde önemli ülkeler. Türkiye, Libya ile önemli ilişkiler içerisinde. Esas Türkiye’nin hedefi muhakkak Arap dünyası ile olan ilişkileri geliştirmek olacak. Şu anda Türkiye’ye en büyük düşmanlığı yapanlar Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt. Mısır üzerinden bu ülkelerle de ilişkiler düzelebilir.

TÜRKİYE İHVANLA YOLLARINI AYIRMAK ZORUNDA

Türkiye bir ara tüm komşularıyla iyi ilişkiler içerisindeyken, şimdi herkesle karşıt ve neredeyse düşman ilişkileri içerisine girdik. İhvan’dan uzaklaşacak olan Türkiye’ye çevre Arap ülkelerinden de olumlu sinyaller gelecek. En büyük düşmanlığı gösteren Suudi Arabistan bugün ticareti özellikle Türkiye’den ithalat açısından sıfırlamış bir durumdayken, düzelme konumuna gelecek. Türkiye düşmanlarını azaltmak zorunda.

Esas karşıtımız Yunanistan, Güney Kıbrıs ve maalesef Fransa, Türkiye’nin her zaman önünü kesiyorlar. Bunu artık engellememiz lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir