BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Kanlıca lezzet turu

3 dakika okuma süresi

Mekanların açılması ile yeni normalleşmeler başladı.
Günlerden Kanlıca; 1480’li yıllardan öncesi ile başlayan Boğaziçi ‘nin en müstesna noktasında. Tarih kokan sokakları samimi insanları ve güler yüzlü esnafı ile özel bir mahalle.


Gurme Magazin olarak buraya beni davet eden değerli hocam; Prof. Dr. Faruk Şen’e teşekkür ederim. Bana gastronomi turizmi açısından Kanlıcayı başka bir açıdan gösterdi.
İlk adresimiz; Kanlıca İkinci Bahar oldu. Mihrabat Caddesi yokuşunda Erdoğan beyin butik, otantik ev Türk yemekleri ağırlıklı bir tadım yaptık. Taş fırında meşe odunu lezzetine her tabakta şahit oldum.
Bir kere sıcak samimi, salaş bir ortam ve çok lezzetli tabaklar tadım yaptım.
Fırın kuzu incik nefis bir içli pilav eşliğinde, hünkar beğendi etleri iyi kalite pişirme yöntemi sağlıklı yağsız yapılmış.

Fındık lahmacun ve parmak pide Hamuru atalık tohum Siyez, karakılçık, çavdar unundan oluşan karışım ile çok lezzetliydi. İçli köftesi gavurdağı salata ile hoş ve lezzetli hoş bir gün yaşadık.

Kanlıca; Baharı bekleyen kumrular gibi bir mahalle. Baharda Seyr-i Sefasına duyulmayacak kadar güzel. Mistik kokusu ve tarihi sokaklarına hayran kalınacak kadar güzel. Lezzetlerin çarpıştığı müstesna bir yer. Buradan çok malzeme çıkar.

Kanlıca lezzet turunda değerli hocam ile ikinci durağımız Kanlıca iskele yanında Yakamoz Kanlica Balıkçısında ara sıcak ve bir kaç meze tadımı yaptık.
Tok ağırlaması zor olur derler. Bir sonrakine sadece burası için gelmek lazım. Balık çorbası, levrek sarma, lakerda, çiroz ve zeytinyağlı midye salatası balık ve meze de çok iyiler.

Kanlıca tarihi dokusu mistik havasını her yer de almak mümkün. Tarihi dokusunu hala koruyan mahalle gastronomi turizmi için önemli bir merkez.
Yakamoz deniz kenarında iskele yanında dekoru ile gemi havasında hissediyorsunuz.
Boğazın eşsiz manzarası eşliğinde rakı balık meze için ideal bir mekan.
Mekanların normalleşme süreci ile eski havasına kavuşmaya başlıyor.
Mekan sahibi Levent bey ile Sohbet etme fırsatı bulamadık ama bir sonraki ziyaretimde inşallah diyelim.


Kanlıca
 deyince akla gelen ilk şey evet Kanlıca Yoğurdu gelir. Alın size Kanlıca Gastronomi Turizmi için yüzlerce yıllık gelenek. Prof Dr Faruk Şen Hocam ile Kanlıca lezzet turu ‘nda şimdilik finalde bana denemem için ikram ettiği Ahmet Nazlı Kanlıca Yoğurdu ve Ayranı verdi.

Çocukken rahmetli Annem ile Eminönü’nden bindiğimiz Boğaz vapuru ile Kanlıca iskeleye gelir pudra şekerli Kanlıca yoğurdu yerdik. Yüzlerce yıllık bir ritüel olan bu yoğurt hala eskisi gibi müdavimleri ağırlamakta.
Geçmişten yakın günümüzden az öncesine kadar sokak yoğurtçuları vardı.
Evet gençler simit gibi tavada omuzunda uzun ipine asılı 2 Tava ile dolaşan seyyar satıcılar olurdu. İsteyen yoğurdunu kapıdan alırdı. Tam bir sokak lezzetleri ‘nin başında gelirdi.

Instagram hesabımda beni takip edebilirsiniz. Beğeni ve yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Ufuk Güngör
Gurme Magazin
Genel Yayın yönetmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir