BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ANGELA MERKEL 13. UYUM ZİRVESİNE KATILDI

2 dakika okuma süresi

27 Eylül’de artık tekrar Başbakan olarak göremeyeceğimiz Angela Merkel son uyum zirvesine aktif olarak katıldı. 5 önemli konuda kararların alındığı bu zirve Almanya’da yaşayan göçmenler için çok önemli konulara imza attı. Irkçılık, İslamafobi, yabancı düşmanlığı, yabancılara saldırılar ve özellikle son zamanlarda Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde ortaya çıkan 180’nin üzerinde polisin aşırı sağla olan ilişkileri de bu zirvede ele alındı.

ALMANYA ARTIK GÖÇMENLERLE UYUM KONUSUNDA GERÇEKÇİ POLİTİKALAR OLUŞTURMALI

Hanau’da yapılan saldırı, geçtiğimiz günlerde 1 yılını doldurdu. Almanya maalesef ırkçılığa karşı yeteri kadar gerçekçi adımlar atamadı. Bu son zirve buna büyük ölçüde ışık tutabilir. Artık bu ülkede yaşayan göçmenlerin Almanlarla birlikte barış içerisinde yaşaması sağlanabilir. Bu ülkede yaşayan 3,2 milyon Türk kökenli göçmen için önemli bir konu da İslamafobi’nin yanında Türkfobi’nin her geçen gün gelişmesinden kaynaklanıyor. Almanya hala bu ülkede yaşayan 3,2 milyon insanımızı içine sindiremedi. Aralarında çok başarılıların olduğu gibi muhakkak ki kriminal olanlarda var. Böyle büyük topluluklarda her türlü yapı yer alacaktır. Bunu Almanya’da kabul etmek zorunda.

AVRUPA’DA AŞIRI SAĞ YÜKSELİRKEN HEDEF: TÜRKLER VE İSLAM

Türkofobi’nin gelişmemesi için AB’nin de adım atması lazım. İslamafobi ve Türkofobi’ye karşı Avrupa Parlamentosu hala bir eylem yılı kararı almadı. Almanya, Türkiye için önemli. Aynı zamanda Almanya’da yaşayıp Türkiye’ye dönmüş bulunan 4 milyona yakın insanımızda bu ülkemizde yaşamaktadırlar. Esas beklenen Türk Dışişleri’nin de bu konuda adımlar atması ve yalnız Almanya’da değil, Avrupa’da yaşayan tüm insanlarımıza sahip çıkmasından kaynaklanır.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir