BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Maskenin halk sağlığı açısından önemi gözardı ediliyor

3 dakika okuma süresi

Mart 2020’den günümüze sağlık teşkilatı olası salgınlarda tedbir amaçlı gerekli solunum koruyucu maske tedarik etmediğine, depolamadığına şahit olduk.

2020 Mart başı – 3 Nisan arasında maskenin korumadığı yönünde Prof. Dr. Seviyesinde sağlık çalışanlarının medyada yaptıkları konuşmalarda ‘’maske korumaz’’ açıklamalarına şahit olduk. Maske korumaz derken, aslında kendilerine maske tedarik edemeyecekleri, maske bulamayız endişesi idi.

3 Nisan günü CB Erdoğan maske zorunluğu getirmiş olmasına rağmen medyada bilim kurulu üyeleri dâhil maskenin zaten korumadığı yönünde açıklamaları oldu; bu yanlış bilgilendirme toplumda kafa karışıklığı yarattı ve belki de binlerce insan bu hatalı ve bilinçli açıklamalardan kendini korumayarak yaşamını yitirdi. Valilik, İBB dahil CB Erdoğan’ın “3 Nisan günü 81 ilimizde maske zorunluluğu getirdik” açıklaması görmezden gelindi. Kimse harekete geçmek istemedi.

Günümüze gelince: Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü:

‘’Tıbbi (cerrahi) maskeler kullanıcıya havadaki küçük partikülleri solumak için güvenilir bir koruma düzeyi sağlamaz ve SOLUNUM koruması olarak kabul edilmez.’’

Sizin de bildiğiniz gibi virüs kalabalık (yüksek riskli) ortamlarda solunum yollarından bulaşıyor ve böyle yayılıyor. Toplu taşıma, toplu çalışma alanları, havalimanları, adliyeler, kamu kurumları vb. bir çok kapalı alanda tıbbi (cerrahi) maske korumuyor. Çift tıbbi maske yanak araları ve burun üstünü tam kapatmadığı için kesin koruma sağlamıyor ve virüs yayılmaya devam ediyor.

Bugün tüm gerçekler ve riskler FFP2 veya FFP3 maske kullanılmasını zorunlu kılıyor. Günümüzde hammadde maliyeti normal seviyelere geldi ve bir FFP2 maske 4,50₺ – 5₺ civarında. FFP3 maske, 5,50₺ – 6₺ civarında; bir çay kahve parası. 1 kutu maske 50 adet 50 iş günü yani 2 ay yeterli geliyor. Toplumun (orta ve üst gelir grubu) bir şekilde bilinçlendirilmesi lazımdır.

Tehlikeyi göremeyen ve virüs gerçeğini kabul etmeyen sevdiğimiz herkese bir kaç kutu FFP2 maske ulaştırdım.  Gücümüz yettiğince herkese ulaştırdık. Tabi süreklilik sağlamam ekonomik yönden çok mümkün gözükmüyor. Sonuçta bir kutu 50 adet maske  FFP2 235-250₺ – FFP3 275-300₺ aralığında (solunum sıkıntısı olmayanlar için en güvenlisi).

Sağlık çalışanlarının da bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi önemlidir. Herkes her şeyi devletten beklemeyerek 50 adet maske alıp 50 iş günü 2 ay kullanacaklar. 1 kahveye 20₺, bir dondurmaya her gün 25-30₺ veren sağlıkçılar veya diğer personel  5₺’ye maske alıp kendini de, toplumu da korumalıdır; çok ciddi disiplinsizlik, akıl tutulması olduğunu, çok bilgili sandığımız insanlarımızda dahi görüyor bu duruma  çok üzülüyorum. 

Bu şekilde virüsten kurtulamayız ve hepimiz ciddi zarar görürüz. Koru-korun, korun-koru gerçeği.  

Ben, AB’ye ihracat yapan güvenilir bir fabrika ile ticari ilişki kurmak zorunda kaldım. Bir şekilde toplumu bilgilendirerek, bilinçlendirerek bu (FFP2-FFP3) maskeleri en azından çevremizdeki (orta-üst gelir grubu) insanlara kullandırmamızla başlamamızın doğru olacağı düşüncesindeyim. İnternet ortamında satılan %90 maskelerin güvenilirliği şüphelidir.

Hediyelerle başa çıkamayınca yommyshop.com Toplumsal İhtiyaçlar sloganıyla bir satış kanalı online e-mağaza oluşturdum. 0532 594 76 63 nolu WhatsApp üzerinde hızlı sipariş + hafta içi aynı gün, en geç 1-2 gün içinde adrese teslim gibi kolaylıklar hazırladık.

Bizler salgınla mücadeleye el atmazsak, çok az sayıda istisna dışında kurumlar ve toplum salgınla baş edemeyecek. Koru-korun, korun-koru gerçeği. Toplum, salgını önlemek için hızlı hareket eder ve çok az maliyeti olan maskelerle kendini korursa, hem kendini, hem ailesini, hem de ülkemizi korumuş olacak.  

Toplumla, kurumlarla ilgili sizin de bildiğiniz, gördüğünüz gibi yazacak o kadar ayrıntı var ki sizi çok yormamak için 3-4 sayfayı keserek bir sayfaya toparlamaya çalıştım.

Konuk Yazar: Sinan Göktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir