BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

MISIR TÜRKİYE KONUSUNDA ÇOK AĞIR ADIMLAR ATIYOR

2 dakika okuma süresi

Mısır’daki Sisi yönetimi, Türkiye’nin Mısır’la uzlaşma politikası karşısında birçok şart öne sürüyor. Sisi’ye çok rencide ettik, Mursi nedeniyle çok dışladık. Şimdi Yunanistan’la iyi bir uzlaşma içerisine giren Mısır, Körfez ülkelerini de arkasına alarak Türkiye konusunda şartlar öne sürüyor.

TÜRKİYE ARAP ÜLKELERİNİN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE EDEREK HATA YAPTI

Türkiye biraz bunu hak etti. Mısır politikasında yanlış kararlar aldık. Yanlış kararları başka konularda da gösterdik. Dışişleri mensubu olmayan birçok kişiye büyükelçi olarak atadık ve Dışişleri mensuplarını da büyük ölçüde kırmış bulunmaktayız.  Türkiye, Mısır ve Suriye’nin içişlerine karışarak çok büyük bir hata yaptı. Suriye’de çok dost olduğu Esad ile ilişkilerini bozan Tayyip Erdoğan, Mursi içinde Sisi’yi tanımadı.

TÜRKİYE SİYASAL İSLAM’I DESTEKLEYEREK DÜNYADA DA YALNIZLAŞTI

Sisi, Türkiye istese de istemese de uluslararası alanda kendini kabul ettirdi, bu konuda Türkiye’nin yanlışı İhvan’ı destekleyerek Körfez ülkeleri ile aramızın açılmasını sağladı. Bu hatalar nedeniyle bugün Mısır ve Suudi Arabistan’ın Fransa’dan daha fazla Yunanistan’ın yakınında olduklarını görüyoruz. Türkiye bunları hak etmedi. Türkiye gibi Osmanlı’nın devamı bir ülkeye Mısır’ın şartlar öne sürmesi, Suudi Arabistan’ın tam bir Türkiye düşmanı politika izlemesinin izlerini uzun zaman silemeyecek durumda.

TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA DA REFORM YAPMALI

Bu açıdan dış politikada ciddi dönüşler yapmamız lazım. Şimdi Mısır’la ciddi bir dönüş yapıyoruz fakat Mısır, Türkiye’ye birçok şart öne sürüyor. Bunları yapmadığımız takdirde “deniz hukukuna saygı gösterin” deyip Yunanistan’ın yanında olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir