BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DIŞ VE İÇ POLİTİKADA ÖNEMLİ İKİ GELİŞME

2 dakika okuma süresi

Bugün Türk ulusu için çok önemli bir gün. 18 Mart 1915’te Çanakkale’de İngilizlere karşı çok büyük bir zafer kazandık. Böylece ülkemizin önü açıldı. Almanların safında girdiğimiz I. Dünya Savaşı’nda başarılı bir gün yaşadık. Tüm ulus olarak bunu toplamalıyız ve “Ne mutlu Türk’üm diyene!” sözünü her zaman vurgulamalıyız. Türk ulusu olarak 47 ayrı dinsel ve etnik grubun katkılarıyla bu savaşı kazandık. Andımız için bu önemli bir gelişme ve gündür.

GELELİM DİĞER KONULARA

Biden, ABD politikasını, özellikle dış politikasını altüst ediyor. Dış politikada Uzak Doğu gezisini yapıp, Çin başta olmak üzere Güney Kore gibi ülkelerle ekonomik çatışma alanlarına rağmen işbirliğini vurgularken hedefini tek bir ülkeye çevirdi.

BIDEN DOĞRUDAN PUTİN’İ HEDEF ALDI

Rusya’yı ve Rusya Devlet Başkanı Putin’e “katil” suçlamasında bulunup, saldırgan bir politika izlediğini belirtmesi, Suriye’deki gelişmelerden Rusya’yı sorumlu tutması, Ukrayna ve Kırım konusundaki çıkışları Biden’ın önümüzdeki en büyük hedefinin Rusya ile çatışma olduğunu ortaya koydu. Biden yalnız Rusya’yı değil, Türkiye’yi, Suudi Arabistan’ı diğer belirli ülkeleri ve İsrail’i hedef tahtasına koyuyor. Çin’le uzlaşmacı bir politika izleyecek olan Biden, AB ile de ilişkileri pekiştirmek ve en kısa zamanda Transatlantik Anlaşması’nı uygulamaya sokmak istiyor.

BIDEN RUSYA İLE YAKINLAŞAN TÜRKİYE’Yİ CEZALANDIRMAK İSTİYOR

Biden, Rusya’ya uyguladığı politikanın bir uzantısını da Türkiye’ye uygulamaktadır. Dedeağaç’ta kurdurduğu helikopter filosu, Ege ve Doğu Akdeniz’de tam anlamıyla Yunanistan’ı desteklemesi, Biden’ın yeni düşman resimlerini ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Türkiye bu konuda güç bir döneme girmiş bulunuyor. Trump’la “al takkeyi, ver külahı” gibi belirli anlaşmalar yapabildiğimiz süreç artık bitmiş durumda. Biden’ın saldırgan politikasını yakında ekonomik ambargolar, Halk Bankası davalarında da göreceğimiz ortaya çıkmaktadır. Biden, Türkiye’nin başına gelen yeni bir beladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir