BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DIŞ POLİTİKADA KAYBETMEYE DEVAM EDİYORUZ

2 dakika okuma süresi

Doğu Akdeniz’de tamamıyla Yunanistan’la ilişkiler içerisine giren Sisi’yi yanımıza çekebilmek için Türkiye bir Mısır atılımı yaptı. Fakat Sisi, 10 yıldır “Mursi” diyen Türkiye’ye sert çıktı. “Siz Uluslararası Deniz Hukuku kurallarını yerine getirin” dedi ve hemen Yunan Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yapıldı.

MISIR’LA İSTENİLEN NORMALLEŞME KOLAY OLMAYACAK

Mısır’ın orta vadede Türkiye’ye yaklaşmasını beklemeyelim. Çok uzun zaman yanlış bir kararla Mursi’ye destek verdik, Mısır’daki serbest bölge yatırımlarımızı kaybettik, Süveyş Kanalı’ndan geçişlerde 3 misli para ödüyoruz ve Mısır’ın da etkisiyle Körfez ülkelerini tam anlamıyla karşımıza almış bulunuyoruz. İhvan olayından vazgeçmedikçe Türkiye Arap dünyasında ciddi düşmanlarla savaşmaya devam edecek.

SUUDİ ARABİSTAN’I BU YIL TÜRK HACI ADAYLARI GİTMEYEREK PROTESTO ETMELİ

Suudi Arabistan hala Türkiye’den mal almıyor, gelenleri geri döndürüyor, pazarlarını tamamıyla daha kalitesiz olan Yunan mallarıyla doldurmuş bulunuyor. Aynı Suudi Arabistan hala Hac ve Umre konusunda ricada bulunan Türkiye’ye “hayır” diyor. Bu Türkiye’nin lehine. Hakikaten Türk insanının parası Suudi Araplara gitmemeli.

ERMENİSTAN ERKEN SEÇİME GİDİYOR, ESAD’I YAKINDA ARAP LİDERLE GÖREBİLİRİZ

Ermenistan iç karışıklardan erken seçimle çıkmanın peşinde. Dağlık Karabağ’daki emellerinden vazgeçmiyor. Türkiye’nin bu konuda ne adımlar atacağını herkes biliyor. Artık Azerbaycan’a destek verirken iki kere düşünmemizde yarar vardır. Suriye ile de yeni bir açılım Türkiye yapamıyor. Suriye Devlet Başkanı yakında Arap dünyasında ve Arap Lig’inde söz sahibi olacak ve bunun ayırımını da İslam ülkelerinde de kendisine yeşil ışık yakılacak. İslam ülkeleri, Suriye’nin iç savaşında tarafsız kalmışlardı.    

Türkiye’nin yine İsrail’le karşılıklı büyükelçi ataması iki ülkenin çıkarına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir