BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

HDP VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

2 dakika okuma süresi

Türkiye akıl almaz şekilde yanlışlar yapmaya devam ediyor. İlk olarak Devlet Bahçeli’nin ve Doğu Perinçek’in istemesi nedeniyle HDP’nin kapatılması konusunda adım atılması. Türkiye’de parti kapatmalardan halk bıktı. Her kapatılan parti daha sonra büyüyerek çıkıyor ve bundan en fazla yararlananlar AKP ve Kürt partileri oluyor. Bunun dışında tarihi bir hata yaptık. Kadınların en fazla cinayete kurban gittiği ülkelerden biri olmamıza rağmen Türkiye İstanbul Sözleşemesi’nden çıktı.

20 ülkeyle imzalanan ve İstanbul’da imzalandığı için İstanbul Sözleşmesi dediğimiz kadın haklarını koruyan bu anlaşma bugün 47 Avrupa Konseyi ülkesinin içinde bulunduğu bir hataydı. Türkiye tarihi bir hata yaparak bu anlaşmadan çıktı.

Neden Türk insanının anlayamadığı, dünyanın hayretle baktığı bu adımları atıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma açısından yalnızca Parlamento’daki muhalif partilerin vekilleri değil, AKP’nin kadın vekilleri de bu kararı protesto ettiler. Kadın cinayetleri ile uyandığımız bu ülkede böyle bir adım atılmamalıydı. 6 milyondan fazla insanın oy verdiği Kürt partisi kapatılmaz. Eğer içinde teröre karışmış olan varsa bağımsız mahkemelerde yargılanır ve suçları varsa milletvekilliklerine son verilir. Aksi takdir de parti kapatmakla bugün 6 milyondan fazla olan oy oranını yeni kurulacak hatta kurulan parti 8-9 milyona çıkarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir