BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AB’DEN TÜRKİYE İÇİN OLUMLU SİNYALLER GELİYOR

2 dakika okuma süresi

Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğu Türkiye’ye sıcak bakan ülkeler. Bunların başında Macaristan geliyor. Macaristan göç konusunda tutun, Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesine kadar Türkiye’ye yönelik olumlu adımların atılmasını istiyor.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN TÜRKİYE’YE ESEN OLUMLU BİR HAVA VAR

Aynı gelişmeyi İspanya ve Portekiz’de de görmemiz mümkün. Bir adım daha ileri gidelim, Slovenya ve eskiden Türkiye karşıtı olarak bildiğimiz Kuzey Avrupa ülkeleri de Türkiye ile ilişkilerin gelişmesini ciddi bir şekilde istiyorlar. Malta başta olmak üzere birçok ileri ufaklı ülke Türkiye’ye sıcak bakarken, Türkiye’ye en objektif bakan, en kaliteli, ciddi yaklaşan Almanya ve Başbakan Merkel. Merkel, 25 Mart’ta yapılacak zirvede Türkiye ile yakınlaşma çerçevesinde Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesine de yeşil ışık yakıyor.

TÜRKİYE MAALESEF BU OLUMLU ATMOSFERİ DEĞERLENDİREMEDİ

Bunlar bardağın dolu tarafları. Şimdi Avrupa kamuoylarına bakarsak, kamuoylarında Türkiye karşıtı bir hava esiyor. Özellikle basın da çıkan haberler çerçevesinde İstanbul Sözleşmesi’nin iptali, HDP’nin kapatılması yönünde atılana adımlar, Türk ekonomisindeki istikrarsızlık, TCMB’ye neredeyse her ay yeni bir ismin başa getirilmesi, AB ülkelerinin bakışını değiştirebilir. Düşünün, Almanya’da Merkez Bankası Başkanı 17 yıldır görevini sürdürürken, Türkiye’de bu süreç zarfında kaç tane başkan değiştiğini düşünmekte yarar var.

AB HEDEFİYLE ÇIKTIĞIMIZ YOLDA GELDİĞİMİZ NOKTA HİLAFET

Türkiye olarak bazı zamanlarda ayağımıza kurşun sıkmakta çok başarılıyız. Brüksel Zirvesi’nde top Türkiye’ye dönmüşken, şimdi bu son alınan kararlar, hatta bir gazetede istendiği takdirde “hilafet” bile gelebilir demek, hemen Avrupa’da yankı buluyor. Bu gelişmeler Türkiye’yi hiç hak etmediği bir döneme yuvarlıyor. Böyle yaptığımız takdirde bırakın AB’yi, Avrupa Konseyi’nde üyeliğimiz bile tamamıyla değişebilir. Avrupa Konseyi, Türkiye’yi izlemeye almıştı, şimdi izlemeden çıkarıp, üyelikten çıkarılma veya oy hakkımızın iptaline yönelik bir karar alabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir