BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AB ZİRVESİ BİZE NE GETİRECEK?

2 dakika okuma süresi

AB’nin 27 ülkesi, video-konferansla bu yılın ilk zirvesini gerçekleştirecek. Bu zirvenin diğer bir önemi de Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılacağı son zirve olması. Büyük bir olasılıkla 2021’in ikinci yarısında yapılacak zirvede Almanya’yı Armin Laschet Almanya Başbakanı olarak temsil edecek.

ZİRVEDEN TÜRKİYE’YE KARŞI YAPTIRIM ÇIKMAYACAK

Zirvede tabii ki ilk konular pandemi, Biden’la olan ilişkiler ve bunlar AB için önemli konular. Fakat kafasını Türkiye’ye takmış olan Yunanistan, Güney Kıbrıs, birazda Fransa, Lüksemburg ve Avusturya, Türkiye ile uğraşmaya devam edecek. Bu uğraşın iyi bir tarafı var. Şimdi AB’de Türkiye karşıtı üyelere karşı Türkiye ile ilişkilerin iyi olmasını öne çıkaran ülkelerde var. AB’nin Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile normal ilişkilere geçilmesi gerektiği konusunda kararlı. Bu kararlılığa katılan başka ülkelerle birlikte Türkiye’ye bir yaptırım kararı katiyetle çıkmayacak.

TÜRKİYE İLE SIĞINMACILAR İÇİN YENİ BİR ANLAŞMA OLACAK

Türkiye ile özellikle 2016’da yapılan Sığınmacı Mutabakatı Anlaşması’nın yenilenmesi kararı alınacak. Türkiye’ye 2018-2019 ve 2020 yılları için öngörülen paraların dışında yeni bütçelerde ayrılacak. Büyük bir olasılıkla Türkiye, Suriyeli geçici sığınmacıların dönüşünü de kolaylaştırmak için 15 milyar euro kadar bir bütçede alacak.

ÖZEL STATÜ ANKARA VE BRÜKSEL İÇİN YENİ BİR İLİŞKİ MODELİ OLACAK

Almanya, Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi konusundaki muhalefetini değiştirecek ve Gümrük Birliği iyileştirilme sürecine girecek. AB bütçesinden Türkiye’ye daha fazla para verilmesi ve buna karşılık AB bütçesine Türkiye’den de katkı alınması da tartışmaya açılacak. En önemli konuda NATO’nun önemi çerçevesinde Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde Türkiye bir AB ülkesi olarak değil ama bir NATO ülkesi olarak ciddi söz sahibi olacak. Bir açıdan TAVAK Vakfı’nın uzun zamandır savunduğu özel statü, bu zirvede şekillenmeye başlayacak.

TÜRKİYE DAHA FAZLA KENDİ AYAĞINA SIKMAMALI

Biz bu zirveye çok kötü kartlarla gidiyoruz. İlk olarak milletvekillerinin Parlamento’da üyeliklerini düşürmek, HDP’nin kapatılma kararı, daha sonra İstanbul Sözleşmesi’nin iptali, bunlar elimizdeki kötü kartlar. Buna rağmen zirve Türkiye için kötü geçmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir