BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TURİZMDE HAREKETLENME VAR

2 dakika okuma süresi

Türkiye turizmde geçtiğimiz yıl büyük kayıplara uğradı, ülkemize gelen turist sayısı %60 oranında düştü. Gelirlerde buna paralel olarak azaldı. Turizm, sadece turist gelmesi ve getirdiği dövizlerden oluşmuyor. Turizm sektörüne 54 ayrı sektörden dolaylı veya doğrudan mal ve hizmetler gidiyor. Bunlarda turizm taban yaptığı zaman büyük ölçüde etkilendiler.

BU YIL HEDEF: RUS-UKRAYNALI VE İNGİLİZ TURİSTLER OLACAK

Şimdi belirli haberler geliyor. Sun Express birçok alana uçmaya karar verdi. Uçtuğu alanlar arasında Kuzey Irak bölgesi, İsrail’de var. Aynı atılımları Pegasus’ta yapma çabası içerisinde. İlk olarak haberlerde Marmaris’e birçok bölgeden Rus turistlerin uçacağı haberleri geliyor. Marmaris, geçtiğimiz yıl Koronavirüs’ün en yoğun olduğu 3 ülkeden turistlerle ayakta durdu. Rus, Ukraynalı ve İngilizler başka yerlere alınmadıkları için bu bölgeye hücum ettiler. 5 Yıldızlı otellerde bu insanların katiyetle maske takmadıklarını gördük.

YUNANİSTAN’IN HEDEFİ TÜRK TURİSTLER!

İngilizleri artık neredeyse hiçbir ülke turist olarak kabul etmiyor. Bunun için İngiliz turistler akın akın ülkemize gelecek. Rus turistlere Tayland vize vermiyor, bu nedenle Rusların Türkiye’den başka gideceği fazla yer kalmıyor. Buna karşılık AB ülkelerinden olumlu sinyaller gelmiyor. Her ne kadar Yunanistan Türkiye’ye uçuşlara tekrar izin verdiyse de Yunanistan’dan Türkiye’ye turist gelmesini beklemeyelim. Yunanlıların buna izin vermesinin en büyük nedeni Türk turistlerden yararlanması olacak.

AVRUPALI TÜRKLERDEN BU YIL FAZLA ÜMİTLENMEYELİM

Avrupa’dan olumsuz sinyallerde Avrupalı Türklerden geliyor. Geçtiğimiz yıl çok düşük sayıda ülkelerine gelen Türkler, bu yılda aynı yaklaşım içerisinde. Bunun en büyük nedeni kendi ülkelerine geri döndükleri zaman getirilen şartlar. Türkiye ile de aşı uyuşmazlığı olduğu için çekinceleri yüksek. Bu açıdan bakılırsa, Türkiye bu yıl Rus, İngiliz ve Ukraynalı turist cenneti olacak. Buna İsrailliler de katılabilirler. İsrail’de neredeyse tüm halk aşılanmış durumda. Onun için büyük bir korkuları yok.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir