BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

KIBRIS’TA TEK ÇÖZÜM İKİ DEVLETTEN OLUŞAN KIBRIS OLMALI

3 dakika okuma süresi

Türkiye’de bile eski diplomatların bazıları hala federasyon konusunda ısrarcı olurken, İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı “artık İngiltere’den uçakların Kuzey Kıbrıs’a direkt uçma zamanları gelmiştir” açıklamasını yaptı. İngilizler, Boris Johnson dahil, Kıbrıs’ta iki devlet oluşturulmasına tam anlamıyla inanıyorlar ve Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ini (KTC) de yavaş yavaş tanıma atmosferine getiriyorlar.

GÜNEY KIBRIS’IN AB ÜLKESİ OLMASI VE TANINMASI SORUNU BÜYÜTTÜ

İki devlet teorisi Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından da yavaş yavaş kabul bulan bir teoridir. Alman diplomatlar, “Kıbrıs’ta bugüne kadar iki devlet var, birini tanırız diğerini tanımıyoruz” teorisinden hareket ederlerdi. Şimdi Almanların Kuzey Kıbrıs’tan ev almaları ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu eski Komiseri Günter Verheugen’in Alman politikacısı olarak Güney Kıbrıs’ın tanınması konusundaki yanlışı düzeltmek için AB’nin bir ülkesi olarak buraya yanaşabilirler.

KTC’NİN TANINMASI KONUSUNDA NELER YAPILABİLİR?

İlişkilerimiz iyileşirse İsrail’den de Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuşlar başlayabilir. Birçok İsrailli kumar oynamak için Kuzey Kıbrıs’a Türkiye üzerinden gitmek istemiyor. Direkt uçmak taraftarılar. Arap ülkelerinden maalesef bu konuda hiç olumlu bir yaklaşım yok. Azerbaycan, Katar, Malezya, Pakistan hala bir adım atmadılar. Türkiye’de bu konuda insaflı bir tutum almıyor. Doğu Akdeniz’de krizi aşağıya çekelim diye Oruç Reis gemimizi Antalya Limanı’na çeken Türkiye, bölgede daha aktif bir rol oynamalı.

KIBRIS KONUSUNDA AB YERİNE İNGİLTERE DAHA GÜÇLÜ BİR PARTNER OLABİLİR

AB, Doğu Akdeniz’de bir konferans hazırlığı içerisinde. Bu konferans kapsamında Güney Kıbrıs’ın tüm Kıbrıs Adası’nı temsil etmesini amaçlıyorlar. Türkiye’nin buna izin vermemesi lazım. Bu açıdan her geçen gün biraz daha yaklaştığımız İngiltere ile Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması konusunda adımlar atabiliriz. Bu adımın atılması artık gerekli bir duruma gelmiş bulunuyor.

ALİYEV’DEN KIBRIS KONUSUNDA BEKLENEN ADIM GELMEDİ

Azerbaycan’da Aliyev, Dağlık Karabağ’ın kurtulmasında Türkiye’nin etkisini unutmuşa benziyor. Katar’da Suudi Arabistan’la barıştıktan sonra, eskisi gibi Türkiye’nin pek peşinde koşmuyor. Türkiye’nin Malezya ve Pakistan’ın KTC’nin tanınması için etkin politika üretmesi gerekiyor. Avrupa’da Almanya gibi Türkiye’ye yakın duran ülkelerde Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması konusunda adım atabilirler. Artık BM denetiminde Cenevre’de yapılacak, AB’nin de gözlemci olarak katılmak istediği görüşmelere yer yok. İki tanınan ülkenin en kısa zamanda sınırdaş olarak dostluk ilişkilerini geliştirmesi gerekir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir