BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TURİZM BU YILDA FAZLA ÜMİT VERMİYOR

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz yıl turizmde kötü bir yıl geçirdik. Her ne kadar diğer turizm ülkelerinden daha fazla turist ziyaret etse de beklenenin çok altında kaldı. Avrupalı Türkler kendi ülkelerinde geri dönüşlerde karşılaşacağı zorluklar nedeniyle bu yıl yaşadıkları ülkelerde kaldılar. Şimdi 2021’de neler olacak?

TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDEN ÜÇ ÜLKE COVID-19 KONUSUNDA ŞAİBELİ

Türkiye’ye ilgi gösteren 3 ülke var. Bunlar Koronavirüs konusunda oldukça şaibeli ülkeler. İngiltere, Rusya ve Ukrayna, Türkiye’ye ilgi gösteriyor. Buna karşılık Almanya yurttaşlarının başka ülkelerde tatil yapmasını önlemek için her türlü tedbir alıyor. Diğer AB ülkelerinde de çekingenlik sürüyor. Özellikle Türkiye’de vaka sayısının son günlerde 39 bine kadar çıkması ve Avrupa’da birinci konumda olması, Türkiye’ye gelecek turistleri de düşündürüyor.

Türkiye’de turizm dış ticaret açığının kapatılmasının yanında 54 ayrı sektörden girdi sağlaması açısından da çok önemli. Turizmdeki geri gidiş ülkemizde bu sektörleri de büyük ölçüde negatif olarak etkiliyor.

KORONAVİRÜS KONUSUNDA TURİZMDE CİDDİ ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREKİYOR

İngiliz, Rus ve Ukraynalı turistleri, turizm sektöründe faaliyet gösteren birçok ülke kendisinde görmek istemiyor. Özellikle İngiliz mutasyonunun çok yüksek oranlara varması, insanları korkutuyor. Bu ülkelerden gelen turistlerin özellikle Marmaris’teki otellerde neredeyse hiç maske takmama konusunda ısrarcıydılar. Genel kapsamda turizmde Türkiye tüm tedbirlerini alıyor, atılımlarını yapıyor. Bir güvence vermek istiyor. Güvence vermek içinde ülkemizde Koronavirüs sayılarının azalması, vakalarında büyük ölçüde aşağıya gitmesi lazım.

AVRUPALI TÜRKLERİN TÜRKİYE ZİYARETLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇABA HARCANMALI

TAVAK Vakfının Avrupa’da yaşayan ve sayıları 5,4 milyona ulaşan Avrupalı Türklere yönelik yaptığı ön araştırmalara göre bu yılda Avrupalı Türklerin tatil için Türkiye’ye gelmelerini fazla beklememeliyiz. Avrupalı Türkler, tatilleri için Türkiye geldiklerinde bir Alman turistin Türkiye’de harcadığının neredeyse 3 mislini harcarken uzun süreli kalıyorlar. Bunlarında eksikliğini hissedeceğiz. Türkiye’nin Avrupalı Türklere yönelik ciddi girişimlerde bulunması ve öncelikle bu insanların Türkiye’ye gelmesini sağlaması gerekiyor. Bu konuda COVID-19 önlemleri sıklaşırken, dönüşlerde insanlarımızın yaşadıkları ülkelerde fazla yaptırımla karşılaşmaması içinde diplomatik girişimlerde bulunmalı.       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir