BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

EKONOMİK KRİZ HER GEÇEN GÜN DAHA DA BÜYÜYOR

2 dakika okuma süresi

Dengeli açıklamalarda bulunan TÜSİAD Başkanı da Türkiye’deki ekonomik krize ilişkin görüşlerini dile getirdi. Turizm konusunda yeni yatırımlar tamamıyla durdu. Euro ve dolar başını aldı gidiyor. Harekette olan tek sektör 5 müteahhittin yaptıkları ve devlete çok yüksek fiyatlara mal ettikleri yap-işlet-devret modeli oldu.

1,3 MİLYON İNSAN İŞSİZLİKLE KARŞI KARŞIYA

Özellikle 1 Nisan’dan itibaren işten çıkarmama yasağının kaldırılması ve ödeneklerinde kesilmesinden sonra 1,3 milyon kişinin de işsizler ordusuna katılacağından hareket edebiliriz. Restoranların kapatılması, yalnız paket servisine kalmaları bu branştaki krizi büyütüp, batışları tam anlamıyla arttıracak.

TÜRKİYE’DEKİ BANKACILIK SİSTEMİ GÜVEN KAYBEDİYOR

Dünya Bankası, Türkiye’ye biraz ümit verdi. Bu yıl büyümenin %4,5 yerine %5’ten oluşacağını açıkladı. Kısa sürede değiştirilen TCMB Başkanları, yurt dışında da Türk parasına, Türkiye’deki bankacılık sistemine olan güveni sarsmış bulunuyor. Enflasyon aldı başını gidiyor. Yapılan araştırmalarda enflasyon en az %30 oranında saptanıyor. İşsizlik özellikle gençleri ve akademisyenleri vuruyor. Türkiye’den insanların kaçışı arttı. Gençler ne yapıp edip yurt dışına gitmek istiyorlar.

YERLİ VE YABANCI YATIRIMCI ÜLKEYİ TERK EDİYOR

 Bunun yanında Türkiye’den sermaye kaçışı her geçen gün artıyor. Sabancılar başta olmak üzere yurt dışına gidişlere hala bir dur diyemedik. Türk sermayesinin kaçtığı ülkeye yabancı sermayede kolay kolay gelmiyor. Deutsche Bank, yabancı yatırımcıların Türkiye’den son bir haftada yaklaşık 1,75 milyar dolar tutarında hisse senedi çıkardığını söylemişti.

MUHALEFET EKONOMİ KONUSUNDA SOMUT FİKİRLER ÜRETEMİYOR

Buna karşılık muhalefetinde ekonomide herhangi bir önerisi yok. Muhalefet ekonomide, dış politikada ve AB konularında fazla fikir üretmiyor. Bu da olası erken seçimde muhalefetin fazla seçim şansının olmadığını ortaya çıkarıyor. Türkiye’de bu sistem uzun süre giderse sorun çok büyüyecek. Bu açıdan Türkiye’nin kendine dönmesi için yepyeni politikaları uygulaması lazım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir