BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’DE CİDDİ BİR ŞEKİLDE İÇ BARIŞI SAĞLAMAMIZ LAZIM

2 dakika okuma süresi

Son yıllarda Türkiye ciddi bir kutuplaşma içerisine girdi. Bu kutuplaşma Türkiye’nin sorunlarını arttırıyor. Bunun yanında Türkiye büyük ölçüde dış sorunlarla karşı karşıya. Suriye ve Irak’taki gelişmeler, İran’ın zikzaklı politikası, Ermenistan’ın hala Türkiye’ye düşmanca tutumu, buna ilaveten Rusya-Ukrayna arasında bir savaş çıkar mı? Çıkarsa bize etkisi ne olur? Tartışmalarının yanında tabii en büyük sorunu Yunanistan’la ilişkilerde görüyoruz.

TÜRKİYE ABD VE RUSYA ARASINDA SIKIŞMA YAŞIYOR

Yunanistan neredeyse Ege’de işgal etmediği küçük adacık bırakmadı. Yakında Türk insanı Ege’de denize girmeden evvel pasaportunu yanına almak zorunda olacak. AB, Türkiye ile olan ilişkilerinde demokrasinin kılıcını her zaman yukarı kaldırıyor. ABD, Yunanistan’ı kendisine üs olarak kabul ediyor ve bir yandan Rusya’ya gözdağı vermek isterken, öbür taraftan Türkiye’yi hem Yunanistan’dan, hem de PKK vasıtasıyla Suriye’den sıkıştırıyor.

TÜRKİYE’DEKİ KUTUPLAŞMA KAYGI VERİCİ

Bütün bun gelişmeler çerçevesinde insanlarımızın burada Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı gibi iki kavramlarla ikisi de Türkiye için kutsal olan bu görüşlerle ayrışmamalı. Ayrıştırmayı daha da büyütecek konular üzerinden tartışmamalı. 83 milyonluk Türkiye bu zamana kadar üzerinde oynanan birçok oyunu halletti. Önce Sünni-Alevi, daha sonra Kürt-Türk, en son olarak da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan taraftarı ve karşıt gruplar olarak tartışmalar yaşanıyor. Artık bunları yaşamamalıyız.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ HAKLARIMIZIN YANINDA DURMALIYIZ

Bakın Mısır bile şu anda Doğu Akdeniz çerçevesinde Türkiye’nin yakınlaşma emarelerine istekli yaklaşmıyor. Her türlü sert politikayı uyguluyor. İsrail’le ve Suriye ile barışma konusunda adımlar atamadık. Başarılı olduğumuz Doğu Akdeniz konusunda Libya’da istikrarlı olmamız şart. Bütün bunların çerçevesinde insanlarımızın Türkiye’de ekonomik sorunlarla savaşması, işsizlikle karşılaşması çerçevesinde iç barış hakikaten şart. Hepimiz bunu ciddi bir şekilde düşünmeliyiz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir