BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

UZUN BİR ARADAN SONRA EN ÜST DÜZEYDE TÜRKİYE-AB ZİRVESİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞİYOR

2 dakika okuma süresi

Türkiye-AB ilişkileri inişli-çıkışlı devam ediyor. Çıkışlı dediğimiz zaman olayı abartıyoruz. AB, Türkiye’ye hala yeni fasılları 4 yıldır açmadı. Karma Parlamenterler Komisyonu çalışmıyor. Türkiye, AB Zirvelerine çağrılmıyor. AB, “Balkanlardaki 5 ülkenin ve bölünmesi artık neredeyse kesinleşmiş olan Ukrayna’nın Batı’sını nasıl AB’ye alırım ve Rusya’ya karşı korurum” derken, Türkiye’ye Suriyeli geçici sığınmacıları tutması için “acaba biraz daha para vermemiz lazım mı?” diye düşünüyor.

TÜRKİYE’DEKİ İSTİKRARSIZLIK AB’Yİ DE ETKİLER

Türkiye’de ekonomi-politik ve sosyal sorunların her geçen gün arttığı bir süreçte AB, Türkiye’ye akılcı yaklaşmalı. Bu ülkenin geleceği için AB’de elini taşın altına koymalı. 83 milyonluk nüfusu ile Türkiye orta vadede AB için 5 Balkan ülkesinden de, Ukrayna’dan da daha yararlı bir ülke. Bu açıdan TAVAK Vakfının her zaman dile getirdiği özel statü konusunda görüşmelerin başlaması gerekli.

AB İLE ÖZEL STATÜLÜ ORTAKLIK İÇİN MÜZAKERELER BAŞLATILMALI

Bu konuda TAVAK Vakfı olarak AB’ye ve Dışişleri Bakanlığımıza öneriyi iletmiş bulunmaktayız. AB bütçesinden para alma ve para verme, Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’nde Türkiye’nin karar verici mekanizmada yer alması özel statünün en önemli ayakları. Yavaş yavaş serbest dolaşım konusunda da AB, Türklere kapısını açmış bulunuyor. Orta vadede bu kapı daha da açılacaktır.

MERKEL’DEN TÜRKİYE’YE BİR JEST DAHA BEKLEYEBİLİR MİYİZ?

AB’nin ziyareti sürecinde AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’in tutumu önemli olacak. Leyen bu göreve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yönlendirmesiyle gelmişti. Angela Merkel, Eylül ayında politikayı bırakmadan önce Türkiye’ye bir jest yapması gerektiğinin bilincindedir. Bu bilinçle bakalım AB heyeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki gelişmeler hangi sonuçları getirecek? Türk halkı AB yolunda ilerlemekte kararlı. Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa, Avusturya ve Lüksemburg gibi ülkeler Türkiye’nin önünü kesemezler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir