BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ TERBİYE SINIRLARINI AŞTI: İSTENMEYEN ADAM İLAN EDİLMELİ

2 dakika okuma süresi

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine her türlü mezalimi yapan, bunları öldüren, kamplarda tutan, ülkenin başka bölgelerine ucuz işçi olarak gönderen Çin’e karşı AB ülkeleri başta olmak üzere ABD, Kanada ve birçok başka ülke eleştirilerini iletiyorlar. Eleştiriler her geçen gün daha sertleşiyor.

MERAL AKŞENER VE MANSUR YAVAŞ’I HEDEF ALAN AÇIKLAMA KABUL EDİLEMEZ

Çin, bu konuda “bu ülkelere nasıl yaptırım yaparız?” diye düşünürken şimdi, maalesef Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yapılan mezalime oldukça sessiz kalan Türkiye’den sesini yükselten Meral Akşener ve Mansur Yavaş’a tehditler savruldu, diplomatik kuralların sınırları aşılarak Türkiye’ye ciddi eleştiriler ve tehditler yöneltti.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ PERSONA NON GRATA İLAN EDİLMELİ

Bu diplomatik açıdan bir ülkenin başka bir ülkeye büyükelçisi vasıtasıyla yapacağı en büyük terbiyesizliktir. Türkiye bu konuda Çin Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Olaya serzenişlerini dile getirdi. Bu olay karşısında serzeniş yetmez, Türkiye derhal Ankara’daki Çin Büyükelçisini “persona non grata ederek sınır dışı etmelidir.

ÇİN İLE EKONOMİK İLİŞKİLER TÜRKİYE’NİN SESSİZ KALMASININ EN ÖNEMLİ NEDENİ

Tabii ki şimdi diyeceksiniz Çin’de bizim büyükelçimizi sınır dışı eder. Önemli olan burada Türkiye’nin adım atması ve Çin’e karşı boyun eğmemesi lazımdır. Çin’den gelen ekonomik yardımlar, Çin’den gelen Sinovac Aşısı nedeniyle Türkiye’nin ses çıkarmayacağından hareket eden bu büyükelçiye karşı Türkiye, sert bir yaklaşımda bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir