BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

DAĞ FARE DOĞURDU

2 dakika okuma süresi

Türkiye-AB ilişkilerinde AB, şimdiye kadar tek kale oynadı. Ceza sahamızın üzerinde “yaptırım yapacak mı, yapmayacak mı?” diye bekledik. Ciddi bir yaptırım yapmadı, iyi bir gelişmede çıkmadı.

AB İLE TÜRKİYE ARASINDA ARTIK BİR AL-VER İLİŞKİSİ MODELİNE GEÇİLDİ

Dün Türkiye’ye gelen Ursula Von Der Leyen ve Charles Michel, topu çok iyi çevirdiler. Türkiye’yi kızdıracak açıklamalar yapmadılar. İstanbul Sözleşmesi, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala gibi konulara yönelik biraz serzenişlerde bulundular. AB ülkeleri bu kadar serzenişleri Rusya’ya karşı da yapıyor. Dünkü gelişmede AB katiyetle tam üyelik sözünü ağzına almadı.  Yeni fasılların açılması konusunu da konuşmadı. Suriyeli geçici sığınmacılar için biraz daha para verebiliriz, Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesini de düşünmeliyiz, ticaretimizi arttırmalı ve halklar arasında ilişkileri gözden geçirmeliyiz dedi.

TÜRKİYE YİNE ÖZEL STATÜLÜ ORTAKLIK KONUSUNDA İSTEKLERDE BULUNMADI

Türkiye’de maalesef AB’den ciddi bir istekte bulunmadı. Her ne kadar Türkiye olarak görüşmelerde tam üyeliği dile getirsek de bu konuda AB kulaklarını tıkadı. TAVAK Vakfı olarak devamlı önerdiğimiz AB ile özel statü konusu Türkiye tarafından dile getirilmedi. AB, Türkiye ile ilişkileri “sen bana dokunma, bende sana dokunmayayım” atmosferine girdi. AB, “Doğu Akdeniz’e Oruç Reis Gemisi’ni yollama, Ege’de sesini çıkarma, Kıbrıs’ta iki devletli çözüm kapsamında anlaşmayı tamamıyla aklından çıkar” isteklerinde bulundu.

TÜRKİYE AB’YE TAVİZ VERİYOR

Dün akşam iki lider Brüksel’e dönerken mutluydular.  İstediklerini elde etmiş, Türkiye’ye ile de çatışmamış ve gelecek için ümit vermemişlerdir. “Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesini istiyoruz, her seferinde düşünelim, uygulamaya koyalım” diyorlar. Suriyeli geçici sığınmacılar konusunda ise daha 6 milyar Euro’nun ödenmediği ortaya çıktı. 2018-2019 ve 2020 yılları için ödenmesi gereken 9 milyar Euro’yu ne Türkiye dile getirdi, ne de AB böyle bir sözü duymak istedi. Ziyaret uzun bir süredir bekleniliyordu fakat sonunda dağ fare doğurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir