BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

NATO-UKRAYNA-RUSYA VE ABD DÖRTGENİNE SIKIŞAN BİR ÜLKE: TÜRKİYE

2 dakika okuma süresi

Geçtiğimiz günlerde Tayyip Erdoğan ilk olarak telefon görüşmesini Putin’le gerçekleştirdi ve daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Türkiye’ye bir ziyaret yaptı. Türkiye’nin bu açıdan konumu çok önemli. Esasında iki ülkeyle de iyi ilişkileri var, arabulucu rahat olur.

ABD KARADENİZ’DE SÖZ SAHİBİ OLMAK İÇİN MONTRÖ’YÜ DELMEK İSTİYOR

Buna karşılık ABD, NATO kılıfını kullanarak Karadeniz’e girmek istiyor. Karadeniz’e girerken Montrö’yü delmek ABD’nin ilk hedefi. Türkiye’de de maalesef Montrö’yü tartışıyoruz. Montrö’nün önemini hepimizin kavraması lazım. Türkiye bu anlaşmada en karlı çıkan taraf. Her şey bizden soruluyor. Ukrayna’yı NATO’ya almak isteyen ABD ve NATO ülkeleri, hedef olarak Karadeniz’de Rusya’nın ayağına basmak istiyor. Son olarak Yunanistan’ı tamamıyla eline alan ABD, 204 tane askeri helikopteri Dedeağaç’a getirmiş bulunuyor. Ayrıca birçok Yunan Adaları’nda askeri kuvvetlerini bulunduruyor. ABD, yönetimi Türkiye’yi şu anda düşman resmi olarak görüyor. Bu ne kadar sürer, onu bilemiyoruz.

RUSYA TÜRKİYE’YE KARŞI YAPTIRIM KARTINI MASAYA KOYDU

Rusya, Türkiye’ye karşı yavaş yavaş sert bir politika izliyor. İlk olarak Montrö Anlaşması’nın delinmesini katiyetle istemeyen Rusya, Türkiye ekonomisi için çok önemli olan Rus turistleri de Türkiye’ye yollamama kararı her an alabilir. Bu konuda Türkiye’de artan COVID-19 vakalarını da öne sürüyor. Esasında Rus halkı, COVID-19’a fazla dikkat etmeyen bir ulus, fakat Rusya böyle bir karar alırsa ekonomi çok büyük darbe alır. Ayrıca belirli tarım ürünlerini en fazla Rusya’ya satabiliyoruz, bunları da almama ile tehdit ediyor.

TÜRKİYE BU KRİZDE ARABULUCU ÜLKE OLABİLİR

Ukrayna bu konuda çok gariban bir durumda. Bütün beklentisi NATO’nun ve ABD’nin kendilerine sahip çıkması. Bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin neler yapacağını hep göreceğiz. Esas olarak Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında çok iyi bir arabulucu olur ve ABD’nin de Karadeniz’de söz sahibi olmasını gayet açık bir şekilde önleyebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir