BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

“SURİYELİ SIĞINMACILAR VE SURİYE’NİN GELECEĞİ” BAŞLIKLI TOPLANTININ SONUÇ BİLDİRİSİ

3 dakika okuma süresi

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) ile 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsünün ortaklaşa düzenlediği “Suriyeli Sığınmacılar ve Suriye’nin Geleceği” başlıklı toplantı dün İstanbul Gayrettepe Point Hotel’de gerçekleşti.

“SURİYELİLER TÜRKİYE’NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ İÇİN BİR TEHDİT”

18 Mart 2021’de “Türkiye-AB İlişkilerinde Özel Statülü Ortaklık” gündemiyle başlayan ilk toplantıdan sonra  ikincisi düzenlenen bu toplantıda “Suriyeli geçici sığınmacıların Türkiye’nin ulusal güvenliği için bir tehdit olduğu konusunda katılımcılar uzlaştı.” Ülkemizde resmi rakamlarla 3,6 milyon olarak ifade edilen fakat Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın araştırmaları sonucunda 5,4 milyon olduğu ortaya çıkarılan Suriyeli geçici sığınmacılar konusunda Türk kamuoyunda dezenformasyon ve algı süreci işleniyor.  AKP Hükümeti, 10. yılına girdiğimiz Suriye İç Savaş’ında Türkiye’yi büyük ölçüde doğru bilgilendirmediğinin altının çizildiği toplantıda,  “stratejik göç mühendisliği, etnik temizlik” gibi kavramlar üzerinden Türkiye’nin dünü, bugünü ve yarını konuşuldu.

TÜRKİYE AB VE ESAD’LA SURİYELİLERİN GERİ DÖNÜŞÜ İÇİN ANLAŞMALI

Prof. Dr. Faruk Şen, son 10 yılda Türkiye’nin milli gelirinin büyük ölçüde azaldığını belirtti. Şen: “Türkiye, AB ve Suriye’de kalıcı olduğu anlaşılan Esad’la sığınmacı sorununu konuşmalı” dedi. Türkiye’nin bu yükü kaldıramadığından hareket eden Şen, AB ile imzaladığımız 18 Mart Göç Mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye ödenmesi gereken fonların tamamı ödenmediği gibi 2018-2019-2020 yılları için 3’er milyar Euro’dan toplam 9 milyar Euro’nun daha ödenmesi gerektiğini söylüyor. 2020 yılının başında Türkiye’nin kapıları açması sonucunda AB’nin Yunanistan sınırına biriken 13 bin Suriyeli sığınmacı için Yunanistan’a 400 milyon Euro fon ayırdığını hatırlatan TAVAK Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Türk halkının Suriye’deki iç savaş nedeniyle kaybının askeri harcamalar ve diğer faktörlerden kaynaklı olarak 250 milyar Doları aştığını ifade etti. Tüm bu yükü sırtlayan Türkiye’ye sadece AB’nin 6 milyar Euro fon ayırdığını, bu fonunda henüz tamamının ödenmediğini vurguladı.

“TÜRK HALKINDAN TÜM GERÇEKLER GİZLENİYOR”

Türkiye’de hem akademik, hem de siyasi kimliğiyle Suriyeli geçici sığınmacılarla ilgili çalışmalar yapan Prof. Dr. Ümit Özdağ ise Türkiye’nin gelecek yıllarını çok ilgilendiren bu sorunun AKP Hükümeti, yandaş medya ve bazı köşe yazarları tarafından Türk halkından önemli ölçüde gizlendiğini belirtiyor. Suriyelilerin geri dönüşü konusunda artık bir engelin kalmadığını belirten Özdağ, Suriye’deki savaşın bittiğini, Türkiye’nin İdlib nedeniyle savaşı uzattığını söyledi. Türk milletinin büyük bir tehdit altında olduğunu kaydeden Özdağ, “Suriyelileri Suriye’de yani kendi vatanlarında daha fazla sevdiğini, Türkiye’de sevmediğini” belirtti. Dünyada göçler nedeniyle devletlerin yıkıldığını belirten Özdağ, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, gibi illerin etnik yapısının değiştirildiğini vurguladı. Türkiye’nin AKP Hükümeti tarafından Araplaştırıldığını belirten Özdağ, Türk halkının bu gerçekleri bilmesi gerektiğini söyledi.

TAVAK Vakfı ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ikili toplantılarına devam edecek.   

Diğer toplantı başlıkları:

Türk-Amerikan İlişkileri

Uygur Türkleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir