BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Hristiyan Demokratların Başbakan Adayı kim olacak?

2 dakika okuma süresi

21 Almanyalı Türk’ün oluşturduğu 27 Eylül tarihinde Almanya’da gerçekleştirilecek olan seçimlerde Armin Laschet’i Başbakan olarak destekleme kampanyasının isimleri önümüzdeki günlerde tarafımızdan açıklanacak. Almanya’nın seçkin insanlarının yer aldığı bu liste, Hristiyan Demokratları değil, özellikle Almanya’da göçmenlere karşı olumlu bir politika izleyen Armin Laschet’i desteklemek için oluşturuldu. Bu konuda Laschet’i desteklemek için birçok isim bildiren arkadaşlarımızı da göz önünde bulundurarak bu sayıyı daha da arttırabiliriz.

Beklenti Laschet’in adaylığı yönünde

Almanya’daki beklenti Armin Laschet’in Almanya’da Başbakan Adayı olmasına yönelik. Bazı kamuoyu araştırmalarında Söder’in önde çıktığı belirtiliyor fakat Söder şu anda 8 milyonluk Bavyera Eyaleti’nin Başbakanı. Armin Laschet tüm Almanya çapındaki diğer eyaletlerin başbakan adayı olarak geçerli bir kişi. Angela Merkel’in de kalbinin Armin Laschet’e yönelik attığını tahmin ediyoruz. Daha tam fikrini açıklamadı ama bu konuda olumlu bir sinyal vereceğinden eminiz.

“Laschet’le uzun bir geçmişe dayanan dostluğum olmuştu”

Almanya’da eski çalıştığım kurumu yönetirken, Armin Laschet’le çok yakın bir çalışma temposu içerisindeydim. Kendisini yakından tanıma şansına sahip oldum. Objektif, kaliteli bir kişi. Laschet’in Almanya’ya Başbakan olması, bu ülkenin tam anlamıyla çok kültürlü bir ulus olarak yerini güçlendireceği gibi, Armin Laschet’in Türkiye ile ilişkilere de en az Angela Merkel kadar önem vereceğine de eminim.

TAVAK olarak tüm Almanya’daki Türk STK’larına çağrıda bulunuyoruz!

TAVAK Vakfı olarak Almanya’daki Türk STK’larına çağrıda bulunuyoruz. Bu seçimler hem Almanya, hem AB, hem de Türkiye için çok önemli. Tercihlerimizi buna göre kullanalım. Almanya’daki insanlarımızın yüksek oranda Sosyal Demokratlara gönül verdiği zamanlar oldu, fakat SDP’den artık fazla bir beklenti yok. Partinin Başbakan Adayı Olaf Scholz’ün atak olacağını düşünmüyoruz. Hristiyan Demokratları değil ama Armin Laschet’i desteklemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir