BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ GEÇİCİ SIĞINMACILAR ARTIK EVLERİNE DÖNMELİDİRLER

4 dakika okuma süresi

SURÝYE'DE ÇIKAN OLAYLARDAN KAÇARAK TÜRKÝYE'YE SIÐINAN MÜLTECÝLERÝN ÇADIR KENTLERDE ENDÝÞELÝ BEKLEYÝÞÝ SÜRÜYOR. (SONER KAN/HATAY-ÝHA)

Türkiye’de her ne kadar resmi sayılarla 3,6 milyon olarak gösterilse de Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın araştırmalarına göre 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacı bulunuyor. Bunlara Türkiye çok ciddi bir şekilde bakıyor.

TÜRKİYE SIĞINMACILAR ÜLKESİNE DÖNÜŞTÜ

İnanın Türk vatandaşlarına verilmeyen haklar bu kişilere verilmiş durumda. Ülkedeki insanlar yavaş yavaş doyma noktasına geldiler. Türkiye ilginç bir ülke. 1,5 milyona yakın Afgan sığınmacı, İran’dan yürüyerek Türkiye geliyor.

İRAN İSLAM DEVRİMİ’NDE TÜRKİYE’YE KAÇAN İRANLILARIN ÖNEMLİ KISMI GERİ DÖNMÜŞTÜ

İran’da Şah rejimi devrildikten sonra 800 bin kadar İranlı Türkiye’ye gelmiş, büyük çoğunluğu İstanbul Fatih’te yaşamışlar fakat ekonomik durumları iyi olanlar sonra Türkiye’yi terk etmiş, Avrupa’ya gitmişler, diğerleri de kendi ülkelerine dönmüşlerdi.

TÜRKİ DEVLETLERDEN DE GÖÇ ARTIYOR

Bunun dışında son zamanlarda Türkiye’nin de bir yanlışı var. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden gelenlere kapılarımızı açıyoruz. Azerbaycan’la yaptığımız anlaşma çerçevesinde karşılıklı nüfus kağıdıyla ziyaret etme şansımız var. Azerbaycan çok zengin bir ülke fakat bunu kendisi için kullanması nedeniyle birçok Azeri çeşitli branşlarda çalışıyorlar.

13 BİN SURİYELİ SIĞINMACI İÇİN AB YUNANİSTAN’A 400 MİLYON EURO FON VERMİŞTİ

Yunanistan bu konuda sığınmacılardan en fazla yararlanan ülke. Pandemiden evvel 13 bin Suriyeli Meriç Nehri’ni geçip Yunan sınırlarına girdiği için bu ülke AB fonlarından 400 milyon Euro para almış ve Meriç sınırında Türkiye’ye karşı 40 KM’lik bir duvarı da AB’den gelen fonlarla yaptırmıştı.

AB’NİN TÜRKİYE’YE VERDİĞİ SÖZLERİ HATIRLATMAK GEREKİYOR

Türkiye Suriyeli sığınmacılar konusunda çok şansız bir ülke. 6 Nisan tarihinde Ankara gerçekleşen AB – Türkiye Zirvesi’nde AB ülkeleri Türkiye’ye 2016-2017 yılları için 6 milyar Euro’luk fonun hepsini ödememişlerdi. Ayrıca 2018-2019 ve 2020 yılları için de karşılıklı görüşlerde her yıl 3’er milyar Euro ödenecekti. Bunları ne biz istedik, ne de Avrupalı bunu verme konusunda adımlar attı. Demek ki bizim daha Suriyeli geçici sığınmacılar konusunda 9 milyar Euro AB’den alacağımız var.

GERİ DÖNÜŞLER NASIL OLACAK?

Bazı insanlar geri dönüş politikasına sıcak bakmıyorlar. Geri dönüşlerin gönüllü olması, güvenli olması ve sürdürülebilirlik oluşturmasını dile getiriyorlar. Hayır, bu sadece mülteciler için getirilen bir kavramdır. Kosova’da savaş olduğu zaman Kosova’dan Almanya’ya gidenlere geçici sığınmacı statüsü verilmiş, ülke normalleşince geri dönmeleri icap etmişti. Bu ayını şekilde Suriyeliler içinde geçerlidir. Suriyelilerin geri dönmesi için Türkiye’nin atacağı ilk adım, Suriye ile artık anlaşıp ortak bir payda da buluşma çerçevesinde olur.

SURİYE’DE SAVAŞ BİTTİ

Kuzey Suriye’nin Batı’sı (Lazkiye ve çevresi) Ruslar tarafından tamamıyla ele geçirilmiş, Suriye’nin Kuzey Doğusu’nda da Amerikalı dostlarımız büyük bir ihtimamla Kürt devletini kurdurmuşlardır. Bunun dışında geçtiğimiz yılbaşı gecesi Suriye’de inanın, Avrupalı medya raporlarına göre Türkiye’den daha iyi kutlanmaktadır. Bu ülkede iç savaş bitmiş, insanların da geri dönme şansı vardır.

TÜRKİYE’NİN UYGUR TÜRKLERİNE SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR

Türkiye’nin sahip çıkması gereken insanların başında Doğu Türkistan’da büyük bir mezalime uğrayan Uygur Türkleri gelir. Bunlara yönelik Türkiye uluslararası alanda Çin’i sıkıştırabilir. Maalesef bu konuda hiçbir şekilde adım atmıyoruz. Türkiye’nin ülkemizde yaşayan Uygur Türklerini Çin’e iade etmemesi ve Uygurların Çin’deki haklarına sahip çıkması gerekir. Bu Türk insanını da mutlu edecektir.

BİR KÜRT DEVLETİ Mİ KURULUYOR?

Irak’taki gelişmelerde Türkiye için korkutucu boyutlardadır. Barzanistan maalesef kurulmuştur. Kuzey Doğu Suriye’deki Kürtlerle birleşecekleri bekleniliyor. Daha sonra bizim ve İran’ın başına ne işler açılacağını göreceğiz. Türkiye, çok kültürlü bir devlettir fakat üst kimlik olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” sözü etrafında tek bayrağın altında toplanmış bir ulustur. Türkiye buna her halükarda devam ettirecektir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir