BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ABD TÜRKİYE’YE DÜŞMANCA BİR POLİTİKA İZLİYOR

2 dakika okuma süresi

Şimdi ABD’de ve Türkiye’de en fazla tartışılan konu 24 Nisan’da sözde Ermeni Soykırımı konusunda Başkan Biden’ın nasıl bir adım atacağı oldu. Biden, önceki başkanlar gibi Türkiye’yi rahatsız edici açıklamalarda bulunacak fakat Türkiye’nin çekindiği terimi kullanmayacak.

ABD İLE SORUNLAR SARMALI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

ABD’de Halk Bankası davası başlıyor. Rıza Sarraf kendini ABD’ye teslim etti. Türkiye’ye karşı her türlü suçlamayı yaptı. New York’ta lüks bir yaşam sürerken eşi de sık sık ABD’ye gidiyor…

ABD KARADENİZ KONUSUNDA GERİ ADIM ATTI

ABD, Yunanistan’ı kendisine üs olarak seçti. Hem Rusya’ya, hem Türkiye’ye göz dağı vermek için Dedeağaç’tan başlayarak birçok irili ufaklı Yunan Adaları’na askerlerini yerleştirdi. Putin’in Karadeniz’deki kararlılığı Biden’ı görüşmelere mecbur etti. Genel olarak baktığınız zaman Ukrayna’yı NATO üyesi yapacaklar ve artık Ukrayna NATO’ya emanet edilecek. Tabii bize de çok iş düşüyor. Maalesef Rusya-Ukrayna arasında çok hassas bir konumdayız.

ABD NE YAPMAK İSTİYOR?

ABD, Kürtler konusunda bu sefer çok kararlı, Kuzey Suriye’de kurdurduğu Kürt Devleti’ni, Irak’taki Barzanistan’la da birleştirerek Türkiye’yi her yerden sıkıştırmak istiyor. Bu akıl almaz gelişmelerin dışında Türkiye için ciddi tehdit teşkil eden Fetullahçı Örgüt’e karşı ABD hiçbir atılımda bulunmuyor ve örgütün lideri hala CIA’nin koruması altında yaşıyor.

BIDEN YÖNETİMİ DIŞ POLİTİKA NELER DÜŞÜNÜYOR?

Transatlantik işbirliği konusunda AB ülkeleriyle ciddi bir yakınlaşmaya giren Biden’ın karşıt resmi yalnız Rusya ve Çin değil. Türkiye ve son zamanlarda Suudi Arabistan’la İsrail gibi ülkelerde bu karşıt resmin bir parçasını oluşturuyor. Türkiye-ABD ilişkileri yalnız Rusya’dan aldığımız S-400 hava savunma sistemini dışarı çıkarsak da çözülecek gibi değil. ABD’nin Türkiye’nin ciddi bir şekilde bileğini bükmeye çalıştığını görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir