BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

AVRUPA’DA HER GEÇEN GÜN ARTAN TÜRKOFOBİ İNSANLARIMIZI BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİYOR

2 dakika okuma süresi

Avrupalı Türkler, ilk önce yabancı düşmanlığı daha sonra İslamafobi ile karşı karşıya kaldılar. Son yıllarda artan olay ise Türkofobi, yani Türk düşmanlığı olarak büyük boyutlarda artarak devam ediyor.

AVRUPA’DA TÜRKLERE YÖNELİK DÜŞMANLIĞIN BİRÇOK NEDENİ VAR

Türkfobi’nin önemli bir nedeni, Avrupa’daki Türklere olan tepki. Bu son zamanlarda Türkiye’ye yansıdı. En son olarak da Avrupa’da basın ve politikacılar, İtalyan Başbakanı da başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı büyük bir düşmanlık besliyorlar. Bunlara karşı ne yapılabilir?

BEN AVRUPA’DAKİ İNSANLARIMA NASIL SAHİP ÇIKABİLİRİM? NASIL AVRUPA’DA TÜRKOFOBİ’YE KARŞI YENİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Avrupa’da Türkofobi’ye karşı savaş verecek Türk sivil toplum kuruluşları maalesef çöküş halinde. Basında kalmadı, bu konuda ses çıkarabilecek tek basın kuruluşu Kanal Avrupa göze çarpıyor. Tabii ki belirli bölgesel Türk dostlarımızın çıkardığı bedava gazetelerde bunu ele alıp etkili olsalar da etkili olmak çok güç oluyor. Türkiye’nin buna karşı bir politika oluşturması lazım.

NASIL YAPILABİLİR? KİMLERLE YAPILABİLİR? BUNLARIN ORTAYA KONMASINDA BÜYÜK YARARLAR VAR

Bu konuda Avrupa’daki Türk STK’lara ve sendikalara büyük işler düşüyor. TOBB, Avrupa’daki partnerleri nezdinde faaliyete geçip Türkofobi’ye karşı eylemler yapılmasını isteyebilir. Aynı şeyi sendikalardan da bekleyebiliriz. Hükümetimiz özellikle büyükelçiler nezdinde Türklerin yaşadıkları ülkelerdeki resmi kuruluşlara ciddi serzenişlerde bulunur. Bunlar yapılmadığı takdirde Avrupalı Türklerin yaşamı her geçen gün daha da güçleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir