BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

BU TEDBİRLER ÇÖZÜM DEĞİL

2 dakika okuma süresi

Türkiye’de hakikaten kişi başına vaka sayısı Hindistan’ın çok üstünde… Hindistan’da 1,1 milyar insan yaşıyor, vaka sayısı 260 binken, 83 milyonluk Türkiye’de ise vaka sayısı 63 bin. Son alınan tedbirlerin büyük bir yararı olmadığını şimdiden görmeye başladık.

TAM KAPANMA GERÇEKÇİ BİR ÇÖZÜM

Tam kapanma olmadığı müddetçe otobüsler tıka basa dolu, minibüsler öyle, saat 18:00’de kapanacak olan marketlere halk 17:30’da akın akın girip alışverişlerini yapıyor. AVM’ler açık fakat restoranları kapadık. Bu durumda tam kapanma olmadan restoranlar sadece cezalandırılmış oluyor.

TURİZMDE BU YIL FAZLA ÜMİTLENMEYELİM

Yurt dışından Türkiye’ye turist girişi durma noktasına geldi. ABD ve Almanya, Türkiye’yi riskli ülke olarak kabul etti ve gidilmesini istemiyor. Rusya sadece sağlık nedenlerinden değil, Ukrayna ile olan krizde Türkiye’nin tutumunu beğenmediği için 30 Haziran’a kadar charter uçuşlarını durdurdu. İngiliz turist gelmiyor, Araplar zaten Türkiye’yi protesto ediyorlar. Yaz aylarında bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’de fazla turist göremeyeceğiz. İlginç tarafı Avrupalı Türkler de tatillerini Türkiye’de geçirmekten korkuyorlar.

DEVLETİN TAM KAPANMA İÇİN KASANIN AĞZINI AÇMASI GEREKİYOR

Türkiye’nin tam kapanmayı önümüzdeki iki hafta uygulaması şart… Devlet biraz para ödeyecek ama insanların canı kurtulacak. Normal bir yaşama yavaş yavaş geçme emaresine gireceğiz. Turizmde yeniden işler düzene girince turizmden gelen gelirlerin bu tam kapanmanın masraflarının belirli bir bölümünü karşılar. İhracatımızda büyük bir patlama yok. Tam kapanma olursa ithal mallara olan ihtiyacımızda fazla olmayacağı için burada da ekonomik tasarruf sağlarız. Türkiye ciddi bir dar boğazda, bu ciddi dar boğaz ekonomik çöküntüyü beraberinde getirdi. Daha fazla artmaması için daha fazla tedbirleri uygulamamız lazım.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir