BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’NİN YENİ VE ILIMLI POLİTİKALARA İHTİYACI VAR

2 dakika okuma süresi

Türkiye hakikaten çok güç bir süreçten geçiyor. Bir tarafta her gün artan Koronavirüs vakaları ve bu konuda Türkiye’ye gelmeyen aşılar, diğer taraftan ekonomik çöküntü, işsizlik ve enflasyonun artması, dövizdeki artışın durdurulmaması ve en önemlisi dış politikada birçok ülkeden Türkiye’ye karşı gelen saldırıların artması insanların moralini bozuyor.

TÜRKİYE’DEKİ KUTUPLAŞMA İSTİKRARSIZLIĞI DERİNLEŞTİRİYOR

Türkiye çok ciddi bir kutuplaşma içerisine girdi. Hükümetin hala 128 milyar dolar konusunda akılcı bir açıklama yapamaması, karşılıklı suçlamalar bizi, Türk halkını üzüyor.

NELER YAPILMASI LAZIM?

Dış politikaya baktığımız zaman Suriye ile hala en ufak bir gelişme yok. İsrail konusunda yanlış adımlar atıyoruz, Filistin’in peşinde koşmamızı Türk halkı anlamıyor. Mısır’a yaklaşmak istememize rağmen maalesef Sisi rejimi Türkiye’den intikam almak için işleri zora sokuyor. KKTC ‘nin Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı tanımama eğiliminde olmamız, Kıbrıslı Türklerde ülkemize karşı tepkiyi beraberinde getiriyor.

TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADAKİ SIKIŞMIŞLIĞI BİR TÜRLÜ AŞAMIYOR

Yunanistan tarihinde hiç olmadığı kadar düşmanlığı Türkiye’ye yapıyor. Sağ elinde AB, sol elinde ABD, Türkiye’yi kıstırma mücadelesi içerisinde. Rusya, uçuşları durdurdu. Putin’den gelen mesajlar çok iç açıcı değil. Çevremizde baktığımız zaman biraz iyi ilişkide olduğumuz ülkelerin Bulgaristan ve Ukrayna olduğunu görüyoruz. Ukrayna’nın da bu konuda Türkiye’ye eli mahkum olduğu için böyle bir yaklaşım içerisinde.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde ülkemiz bu dar boğazı atlatmak için bir an önce iç barışı sağlamak zorunda. İç barış olmadan Türkiye’nin bu dış sorunlarla katiyetle başa çıkma şansı çok az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir