BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ALMANYA’DAKİ EURO-TÜRKLER ARMİN LASCHET KAMPANYASINA CİDDİ DESTEK VERİYORLAR

2 dakika okuma süresi

İki hafta önce Armin Laschet’in Başbakan Adayı olması halinde böyle bir kampanyayı başlatmayı düşünmüştüm. Almanya’daki Türklerin önderleri olan dostlarla konuştum ve herkes “evet” dedi.

FARKLI GÖRÜŞLERDEN BİRÇOK TÜRK LASCHET’İ DESTEKLEME KARARI ALDI

Bunun ilginç tarafı da politik ayrım olmadan Sosyal Demokratlardan, Hristiyan Demokratlara ve bazı Yeşillerden katılımcılarda olmak üzere herkes olaya sıcak baktı. Bazı Yeşiller taraftarı dostlarımız herhalde adaylarının güzelliği nedeniyle destek konusunda çekimser kaldılar, fakat TAVAK Vakfına birçok telefon, e-mail ve Whatsapp üzerinden gelen destekler bu olayın tuttuğunu gösteriyor. Armin Laschet böyle bir desteğe layık bir kişi. Bu açıdan önemli Türk kökenli STK’ları da bu konuya ağırlıklarını koyuyorlar.

YARIŞ YEŞİLLER VE HRİSTİYAN DEMOKRATLAR ARASINDA OLACAK

Başbakan Adayı’nın seçilme şansı az. Kendi partisinde de fazla parlak bir kariyeri olmayan Olaf Schölz, şu anda partisel açıdan üçüncü konumda. Çekişme Yeşillerin adayı Annalena Baerboc ile CDU-CSU ortak adayı Armin Laschet arasında geçecek.

LASCHET TÜRKLERDEN VE DİĞER GÖÇMENLERDEN CİDDİ OY ALMA POTANSİYELİNE SAHİP

Laschet’in şansı her geçen gün artıyor. Kendisi benim Almanya’daki sürecimde KRV Uyum Bakanı olarak yalnız Türklere değil, göçmenlere çok yakın bir politika izlemişti. Hümanist tavrı, insancıl yaklaşımı ve Türkiye sevgisiyle de çok etken bir kişi. Yalnız benimle 3 kere Türkiye’ye geldi. Tüm önemli şahsiyetlerle görüştü. Akılcı Türk politikacılarının da Armin Laschet’e destek vermeleri gerekir. AKP, CHP ve İYİ Parti de bu desteği vermelidirler.

ALMANYA’DAKİ SEÇİMLER AB VE ABD İÇİNDE SON DERECE KRİTİK

26 Eylül’de Almanya’da gerçekleşecek olan Genel Seçimler, yalnız bu ülke için değil, AB içinde çok önemli. AB bütçesinin %40’nı veren Almanya’da kim lider olacak, neler yapacak? Diğer bir konu da AB ile ABD arasında Transatlantik Anlaşması imzalanacak. Demek ki bundan sonra bir aksilik olmazsa Almanya’ya yön verecek lider büyük bir olasılıkla Armin Laschet olacak. Bunda biz Türklerin de bir parmağı olsun istedik ve bunu gerçekleştireceğiz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir