BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRKİYE’DEN İNSANLAR VE SERMAYE KAÇIYOR

2 dakika okuma süresi

Ülkemiz hakikaten cennet bir vatan. Maalesef bu cennet vatanı 2019 yılında 339 bin kişi terk ederek başka ülkelere gitmiş, bu çok büyük bir sayı. Bu genel nüfusumuzun neredeyse %0,5’i ve bu kadar kitle ülkeyi terk etmiş bulunuyor.

YERLİ VE YABANCI FİRMALAR ÜLKEYİ TERK EDİYOR

Bunun dışında Türkiye’den özel sektöründe kaçtığını görüyoruz. Sabancı başta olmak üzere büyük sermaye ve holdinglerin büyük ölçüde kuruluşlarını yurt dışına taşırken, küçük ve orta sermayenin de ülkeyi terk ettiği ortaya çıkıyor. Özellikle son yıllarda firması yanan, aldığı tazminatı yurt dışında yatırımlara dönüştüren insanlarımız var. Bunun etkisini yabancı sermayede de görüyoruz. Ülkemize son yıllarda ciddi yabancı sermaye gelmiyor. Ciddi kuruluşların birçoğunun da gittiğini görüyoruz. Türkiye bunları hak etmiyor. İnsanlarımıza güvence vermemiz lazım. Sermayeyi ülkemize çekebilmemiz lazım. Bu nedenle ilk olarak daha demokratik bir Türkiye, daha barışçı bir Türkiye, enflasyonu aşağı çeken bir Türkiye oluşturmalıyız.

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASINDAKİ HATALAR EKONOMİYE BÜYÜK DARBE VURUYOR

Son yıllarda Türkiye’ye gelen yabancı sermaye, özellikle Alman kuruluşları çorbaya, çikolataya ve şekerlemeye yatırım yapıyorlar. Ciddi endüstriyel yatırımlara gelen olmuyor. Esasında 83 milyonluk bir ülkeye sanayi ürünlerini üretip satma şansları var. Bırakın Türkiye’ye, komşularımıza da satabiliriz. Almanya ihracatının %72’sini komşu ülkelerine yapıyor ama bizim komşularımızla olan sorunlarımız, Irak, Suriye belirli ölçüde İran, Ermenistan buna engel oluyor.

TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA YENİ BİR DÖNEM BAŞLATMALI

Yakın gelecekte komşularla ilişkilerin düzelmesini bekliyoruz. Öncelikle Suriye ile barışa yönelik adımlar atıp, Suriyeli geçici sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlamalıyız. Daha sonra İsrail ile uzlaşma şart. İsrail şu anda neredeyse tüm Arap dünyası ile iyi ilişkiler içerisine girdi. Mısır’da Sisi’ye dostluk elini uzattık, fakat Türkiye’ye küskün olan Sisi ağırdan alıyor. ABD, Türkiye’nin ne yapıp edip belini bükmek istiyor. F-35 programından çıkarttı. AB ile ilişkilerde Türkiye’nin güvencesi için çok önemli olacak.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir