BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA KÖTÜLEŞİYOR

3 dakika okuma süresi

Bugün Biden büyük bir olasılıkla Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Acaba neler söyleyecek? 24 Nisan tarihini bir “soykırım” olarak tanımak isteyen Biden, Avrupa Adalet Divanı’nın kararlarını tanımıyor. Bu olayı nasıl soykırım olarak nitelendirebilir?

ABD HATALI POLİTİKALARIYLA TÜRKİYE’Yİ RUSYA’YA İTİYOR

ABD, Türkiye’ye kazık üzerine kazık atıyor. YPG’yi hala destekleyen ABD, Türkiye ile F-35 anlaşmasını da iptal etti. Hem de Türkiye’nin bugüne kadar ödediği 1,2 milyar doları hiç ederek. Ayrıca Türkiye’ye verilmesi kararlaştırılmış ve pilotlarımızın ABD’de eğitim gördüğü 4 F-35 uçağını da Türkiye’ye vermiyor. Türkiye’nin her gün yeni bir yaptırım konusu dile geliyor. Bu akıl almaz bir gelişme. Biden, Türkiye’ye savaş açmış durumda. Bu nereye gidecek? Acaba Avrupa bu konuda nasıl bir tavır takınacak? Her saldırıda Türkiye ister istemez Rusya’ya daha çok yaklaşacak. Halk Bank olayında Türkiye’yi cezalandırmak isteyen Biden, Kuzey Suriye’de PKK ve YPG’ye Kürt devletini kurdurmuş bulunuyor.

ABD YUNANİSTAN’I TÜRKİYE’YE KARŞI SİLAHLANDIRIYOR

343 milyonluk nüfusuyla dünyada kendisini lider ülke olarak gören ABD, aynı zamanda Türkiye’ye karşı Yunanistan’ı her geçen gün daha fazla silahlandırıyor. Gümülcine ve Dedeağaç’ta 240 helikopterlik hava üssünü kurdu. Ege Denizi’nde her geçen gün daha fazla sözde Yunan adasına askerlerini yolluyor. Türkiye-ABD ilişkileri hiçbir zaman bu kadar kötü olmamıştı. Biden, önemli bir müttefikini gözden çıkarmış bulunuyor. Rusya’ya da saldıran Biden, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini almasını affetmiyor. Yaptırım üzerine yaptırım düşünüyor. Bu yaptırımlara ABD’li rahibin serbest bırakılması için Trump başlamıştı. Biden daha sert bir şekilde devam ediyor.

ABD TÜRKİYE’Yİ GÖZDEN Mİ ÇIKARTIYOR?

Türkiye karşıtlığını ABD, son Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretiyle de göstermişti. Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye’de yalnızca İstanbul’a gelip Fener Rum Patriği ile görüşmüştü. Bu artık yavaş yavaş gelişen bir olay oldu. Yunan Dışişleri Bakanı da ilk olarak bir gündüz gezisi ile Fener Rum Patriğini ziyaret etti, sonra Atina’ya döndü ve ertesi gün resmi ziyaret için Ankara’ya geldi. Yunanistan ve ABD, Fener Rum Patriğini, Papa’nın Vatikan’daki konumuna getirmek istiyorlar. Türkiye sesini çıkarmak zorunda, ülkemizin bir diş göstermesi gerekiyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir