BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

Türkiye ve AB arasında somut adımlar henüz gelmedi

2 dakika okuma süresi

TAVAK Vakfının AB’ye yönelik yaptığı toplantının sonuç bildirgesi yakında yayınlandı. Zirvenin sonuçları hem Türkiye Dışişleri Bakanlığına hem de AB’nin Brüksel Temsilciliğine iletildi.

AB’nin Ankara’daki Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’ye iyi niyetlerle gelmiş bir büyükelçi. Hristiyan Demokrat Başbakan Angela Merkel’in gözdesi olan Meyer Landrut, Türkiye ile AB arasında yeniden ilişkilerin gelişmesini istiyor, fakat AB tarafında bu yönde atılan olumlu bir adım yok. Yeni fasılların açılmasına sıcak bakılmıyor, ikili ilişkilerde önemli bir konu olan Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi içinde adımlar atılmadı, fakat AB’de özel statü konusunda olumlu düşünenlerin sayısı da artıyor.

Almanya özel statüye sıcak bakıyor

Bunların başında Almanya geliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin bir şekilde AB’den kopmaması için önemli gelişmelere ışık tutacak bir konumda. Almanya’nın büyük bir olasılıkla 27 Eylül’de yeni Başbakanı olacak Armin Laschet’le yaptığım son görüşmede özel statünün belirli bir süre için hem Türkiye’yi, hem de AB’yi rahatlatacağından hareket ediyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir