BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TURİZM BU YIL MAALESEF 2020’DEN DE KÖTÜ GEÇECEK

3 dakika okuma süresi

Türk turizmine yönelik kötü haberler art arda geliyor. En kötüsü Rusya’nın pandemiyi de bahane ederek Türkiye’ye charter uçuşlarını 30 Haziran’a kadar durdurmuş olması.

RUSYA TÜRKİYE’Yİ TURİZMDE CEZALANDIRMAK İSTİYOR

Rusya’daki tur operatörleri bu yasağın en azından 1 Ağustos’a kadar devam edeceğinden hareket ediyorlar. Ayrıca Rusya, ani bir kararla tüm charter uçuşlarının iznini Mısır’a çıkardı. Bu adım maalesef Türkiye sevdalısı Rus dostlarımızı Mısır’a yönlendiren bir karar oldu. Önümüzdeki hafta Pazartesi’den itibaren 16 Rus kentinden Hurghada başta olmak üzere Mısır’ın turisttik bölgelerine ciddi bir şekilde uçuşlar başlayacak.

TURİZM SEKTÖRÜ GEÇEN YILI ARATACAK 

Aynı gelişmeyi Ukrayna’da da görüyoruz. Ukrayna’dan Türkiye’ye uçuşlar devam etse de Mısır’a uçuşlara ağırlık verilmeye başlandı. Avrupa Birliği’nde Almanya, Türkiye’ye gidiş ve dönüşlere Koronavirüs nedeniyle ciddi bir set çekiyor. ABD, Türkiye’yi riskli bölge olarak ilan etti. 24 Nisan kararından sonra ABD’de yapılan propaganda “soykırım yapan Türkiye’ye gitmeyin” şeklinde gelişiyor.

ŞİMDİ BAŞKA HANGİ ÜLKELER TÜRKİYE’YE TURİST GÖNDEREBİLİR?

Doğu Avrupa ülkelerinde Türkiye’ye yönelik bir çekince yok. Belarus’tan da Türkiye’ye gelişler olacak. Ancak en önemlisi geçtiğimiz yıl tatillerini Türkiye’de geçiren Avrupalı Türklerde de bir çekince başladı. Geri dönüşlerdeki sert kararlar nedeniyle Almanya’daki 3,3 milyon Türk kökenli göçmenimiz Türkiye’ye gelirken 3 kere düşünecek.

TURİZM DURURSA EKONOMİMİZ ZORA GİRECEKTİR

Türkiye’de turizm uzmanlarının yaklaşımlarına göre geçtiğimiz yıl 12 milyar dolara kadar düşen turizm gelirlerimizin bu yıl 10 milyar doları bulmayacağına yönelik oldu. Rusya ciddi bir şekilde Türkiye’ye zarar vermek istiyor. Bir yandan ABD’nin sözde Ermeni Soykırımı kararı, diğer taraftan Rusya’nın bu düşmanca yaklaşımları turizm sektöründe birçok çalışanın işsiz kalmasına neden olurken, turizm sektöründen dolaylı ve doğrudan etkilenen 54 ayrı sektör içinde kötü sinyaller geliyor. Dış ticaret açığımız bu yıl geçtiğimiz yıldan daha fazla olacak. Turizm gelirlerimizle hiç olmazsa dış ticaret açığımızın bir kısmını kapatabileceğimiz bu gelirde düşmüş olacak. Tüm bu gelişmeler 2021 yılında Türkiye’deki ekonomik krizin her geçen gün daha da kötüleşeceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir