BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

CENEVRE’DE MASAYA YATIRILAN KIBRIS SORUNU TEKRAR ÇÖZÜMSÜZLÜĞE YELKEN AÇIYOR

2 dakika okuma süresi

İki ülkeden olan Kıbrıs’ta, KKTC’yi Türkiye dışında tanıyan başka bir ülke bulunmazken, maalesef Güney Kıbrıs’ı birçok ülke tanıyor. Bu güvenceyle Anastasiadis, Cenevre’de hiçbir taviz vermek istemiyor. Hedef: Yanına AB’yi de alan Anastasiadis, İki federasyonlu çözüm öneriyor.

AB İLK DEFA GÖRÜŞMELERE KATILIRKEN AB’DEN AYRILAN İNGİLTERE KIBRIS POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİĞE Mİ GİDİYOR?

Bu yıl, bugünkü görüşmelere ilk defa AB’de gözlemci olarak katılacak… Maalesef Türkiye’de buna “evet” dedi. Bu yılki görüşmelerde Türkiye’nin ciddi bir şekilde iki devletli çözümü savunması gerekiyor. Bu konuda tek olumlu sinyal İngiltere’den geliyor. İngiliz hükümetinin eski Dışişleri Bakanı’nın önersinde olduğu gibi İngiltere, KKTC’yi, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KTC) olarak tanıyıp, direkt uçuşlara izin vermek istiyor.

TÜRKİYE KKTC’NİN TANINMASI KONUSUNDA CİDDİ ADIMLAR ATMALI

Büyük ölçüde İngiliz’in de yaşadığı KKTC’de şimdi Türkiye’nin bütün kanallarını faaliyete geçirerek hemen Cenevre görüşmeleri sürecinde Azerbaycan, Katar, Pakistan ve Malezya gibi ülkelerin KTC’yi tanıması konusunda adım atılması lazım. Bu konuda biz henüz başarısızız, herhangi bir ciddi adım atılmadı.

İSLAM İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ ÜLKELERİ KKTC’Yİ YALNIZ BIRAKTI

57 Müslüman ülkeden oluşan İslam İşbirliği Örgütü üyelerinden 50’si hem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanımış, hem de ikili ilişkilerde önemli adımlar atmışlardı. İngiltere’nin düşündüğünü bu ülkelerin düşünmemesi İslam adına da ayıptır. Türkiye karşıtlığının en büyük delilidir.

TÜRKİYE’NİN İSRAİL’LE İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRMESİ GEREKİYOR

Filistin bile bu konuda hiçbir adım atmamıştır. Türkiye, her açıdan İsrail’le çatışarak Filistin’in haklarını savunurken, esasında İsrail’e daha yakın bir politika izlese bir ara İsrail Hava Yolları KKTC’ye direkt uçuşlar tertipliyor ve kumar turistlerini getiriyordu. Kendi çıkarlarımızı savunmamız şart. Yoksa Cenevre’de görüşmeler sadece güzel göl şehrinde tatil dışında hiçbir şey getirmeyecek.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir