BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TAM KAPANMAYA EVET FAKAT EKONOMİK YARDIMSIZ OLMAZ

2 dakika okuma süresi

Türkiye, 15 aydır Koronavirüs illetiyle uğraşıyor. Yarım kapanmalar yaptık, belirli tedbirler aldık fakat olayı çözemedik. Şimdi aşılarda eksiklikler var, son olarak Sputnik’le bir anlaşma yapılıyor. İran bile aşısını 2 ay içerisinde piyasaya sürecek duruma gelmesine rağmen Türkiye’de hala bu konuda başarı elde edilmedi.

TÜRKİYE KAPANMA NEDENİYLE DESTEK PAKETİ AÇIKLAMALI

Tam kapanmada insanlarımızı düşünmemiz şart. Türkiye’de 23 milyonun üzerinde aile var. Baktığınız zaman Türkiye’de en azından her aileye 5 bin liralık bir yardım yapılması gerekiyor. Bu 5 bin liralık yardımı 115 milyar TL olarak görebiliriz. 115 milyar TL Türkiye için bir yük değil. Benim insanlarım çok sıkıntı çekiyorlar, bu sıkıntıları önlememiz lazım. Ekonomi durmuş durumda. Gastronomideki gerilemenin yanında küçük esnafta büyük ölçüde ezildi. İşsizlik 12-13 milyon sınırını aştı. Gençler kendilerinde hiçbir şekilde iş ümidi görmüyorlar.

5 MÜTEAHHİTE ÖDENEN PARALAR ERTELENMELİ

İlk olarak bu kriz sürecinde, yap-işlet-devret modeline göre Türkiye’nin başına büyük işler açan 5 müteahhittin dolar üzerinden ödemeleri en azından 3 yıl dondurmalıdır. 3 yıl boyunca bu kişilere herhangi bir para ödenmeyerek ekonominin canlanması, iş sahalarının sağlanmasının yanında üretiminde tekrar aktif hale gelmesi sağlanmalıdır.

EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYOR

Türkiye, tam kapanmada geç kaldı. Felaketle karşı karşıya geldiğimiz zaman bu konuda adım attık. Turizmde hiç olumlu sinyaller yok. Üretimimiz de fazla olmadığı için ihracatta da patlama olmuyor. Eskiden Türkiye’yi kurtaran işçi dövizlerinin de olmadığı, müteahhitlik hizmetlerinin Arap dünyasında bittiği bugünlerde Türkiye nereden para bulacak? Nasıl açıklarını kapayacak? Türkiye’de hükümet artık kartlarını açık oynamalı ve kendisini seçen insanlara karşı sorumluluğunu yerine getirmelidir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir