BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

KKTC İÇİN CENEVRE KONFERANSINDA CİDDİ KAZANIMLAR ELDE ETMEK LAZIM

2 dakika okuma süresi

Uzun zamandır yılan hikayesine dönen Cenevre Konferansları KKTC’ye ve Türkiye’ye hiçbir şey getirmemektedir. KKTC’nin konumu hep aynı kalmaktadır. Anastasiadis Rum tezi olarak federasyonu dayatmaktadır. Ersin Tatar’ın sirkelenip, Türkiye’nin de katkısıyla artık KKTC’nin tanınması konusunda adımlar atması lazımdır.

İNGİLTERE KKTC’Yİ TANIMA KONUSUNDA NE KADAR CİDDİ?

Cenevre’deki toplantılara katılan İngiltere’de son zamanlarda ibre KKTC’ye dönmüş gözüküyor. Kendi vatandaşlarının da yaşadığı KKTC’ye jest yapmak isteyen İngiltere, artık direkt uçuşlara başlıyor. Böylece Londra ile KKTC arasında turistlerin ve diğer bireylerin direkt gitme şansları var. 1990’lı yıllarda İsrail’den kumar turizmi çerçevesinde KKTC’ye giden direkt uçuşlar vardı. Daha sonra İsrail’le aramız bozulduğu için bunlar kesildi.

HANGİ ÜLKELER KKTC’Yİ TANIYABİLİR?

KKTC’ye bir başka ülkenin jestini de Rusya’dan beklememiz lazım. Rusya, Türkiye’ye turist yollamıyor, buna karşılık Mısır’a yolluyor. Rusya, belirli sayıda hava alanından KKTC’ye uçuş sağlayabilir. Her zaman dile getirdiğimiz Azerbaycan, Malezya, Pakistan, Katar gibi ülkelerinde bu konuda ciddi atılımlar yapması lazım. Bu toplantı Türkiye için çok ciddi bir şans. Cenevre’de Kıbrıs Türk halkının haklarını kabul ettirirsek, Doğu Akdeniz Konferansı’nda, KKTC masada kendisine yer bulma şansına sahip olacak.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİNDEN NİHAİ SONUÇ ÇIKMALI

Cenevre Konferansları aynı zamanda Türkiye’ye çok maliyetli konferanslardır. Tüm KKTC grubunun paralarının yanında, Türkiye’den giden heyetlerin masraflarını da ödüyoruz. Bunlardan da kurtulmak için bu sefer Cenevre’de hem KKTC, hem de Türkiye olarak ağırlığımızı koymamız lazım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir