BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

TÜM EKONOMİK KRİZLERE RAĞMEN TÜRKİYE BÖLGESİNİN GÜÇLÜ ÜLKESİ KONUMUNU KORUYOR

2 dakika okuma süresi

Türk ekonomisine baktığınız zaman son yıllarda GSMH’da büyük düşüşler var. Koronavirüs açısından Hindistan’ı bile geçtik. Kişi başına vaka sayısına göre ise Türkiye dünyada 1 numara. Tam kapanmaya girerken, gerekli olan 40 milyar TL’yi insanlarımıza dağıtmakta güçlük çekiyoruz.

TÜRKİYE BÖLGESİNDE HALA KİLİT BİR ÜLKE

Buna karşılık Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında denge unsuru olmaya devam ediyor. Ukrayna’nın dayandığı güç Türkiye… NATO ülkeleri Rusya’dan çekindikleri için Ukrayna’yı NATO’ya alamayacaklar. Bu açıdan Türkiye’siz, Ukrayna’nın konumu güç. Azerbaycan Dağlık Karabağ’ı Türk İHA ve SİHA’ları olmasaydı hiçbir zaman kurtaramayacaktı. Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan Doktri’ni başarılı olması için Türkiye kararlı bir tutumla karşımızda blokaj olan Yunanistan, AB ve ABD’ye karşı ağırlığını koymuş durumda.

ABD RUSYA GİBİ TÜRKİYE’Yİ DE ÇEVRELEMEYE BAŞLADI

ABD, Türkiye’nin gücünü kırmak için her şeyi yapıyor. Yunanistan’a verdiği destek, Karadeniz’i huzursuz etmek için gemilerini bu bölgeye yollamalarının yanında Kuzey Suriye’de PKK’nın etkisiyle Kürt devleti emellerini de gerçekleştirmek istiyor. Bir adım daha ileri giden ABD, yakında Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’deki Kürtleri birleştirerek ABD’nin askeri himayesinde bunu gerçekleştirecek.

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKADA ATMASI GEREKN ADIMLAR VAR

Türkiye akılcı bir politika izlemek zorunda… İlk olarak Suriye ile olan ilişkileri düzeltmek, artık ülkesinde tekrar liderliğini kanıtlayan Esad’la barışmak, Mısır’da yaptığınız yanlışlardan dönerek Sisi ile ortak bir payda da birleşmek ve son olarak da İsrail’le ilişkilerimizi düzeltmemiz lazım. Bunları yaptığımız takdirde Türkiye, bölgesel bir güç olarak kendisini tekrar herkese kabul ettirecek. Cenevre’deki Kıbrıs görüşmelerinin sonunda iki ayrı devlet kararı çıktığı zaman Türkiye, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KTC) ile birlikte masada iki eşit ülke konumunda olacak

İÇERİDE DEMOKRASİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ  

Bölgesel güç olarak kendini uluslararası alanda da kanıtlayacak olan Türkiye, ilk olarak Avrupa Konseyi’nin Türkiye’yi izleme politikasının dışına çıkması için insan hakları, demokrasi, adalet, basın ve ifade özgürlüğünü tekrar büyük yazmak zorunda. Bunları gerçekleştirecek olan Türkiye, AB’nin de vazgeçemeyeceği bir ülke konumuna gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir