BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

ALMANYA’DA GENEL SEÇİMLER YAKLAŞIYOR: ALMANYALI TÜRKLERİN ADAYI KİM OLACAK?

3 dakika okuma süresi

Avrupa’da sayılarımız her geçen gün artarken, etkilerimiz aynı şekilde artmıyor. Özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde bize yönelik Türkofobi saldırıları ve otomatik bilgilendirme sistemi gibi nedenlerle yaşamımız güçleşiyor.

ARMİN LASCHET’İN BAŞBAKAN ADAYLIĞI ALMANYALI TÜRKLER İÇİN SEVİNDİRİCİ OLDU

Önümüzdeki Sonbahar’da Almanya çok ilginç bir seçime sahne olacak. Çok uzun zamandır Almanya’da Başbakan olan Angela Merkel, politika ve başbakanlığı bıraktıktan sonra yerine hakikaten bizim eyaletimizde yaptığı başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Armin Laschet Başbakan Adayı olarak gösterildi. Uzun bir süre Markus Söder’le çatışan Armin Laschet’in Başbakan Adayı olması ülkede yaşayan insanlar ve biz Türk kökenliler için çok çok önemli. Kendisini çok yakından tanırım. Hümanist, insancıl, objektif bir kişidir. Şimdi Almanyalı Türkler olarak bir inisiyatif başlattık.

ALMANYALI TÜRKLERDEN ARMİN LASCHET’E DESTEK!

Ülkede 3,3 milyon Türk kökenli yaşıyor. 1,6 milyon kadarı Alman vatandaşı oldu. Bunun 1,3 milyonu ise 26 Eylül’deki Genel Seçimler seçmen niteliğinde zira Almanya’da 300 bin kadar 18 yaş altı insanımız bulunuyor. Şimdi hedef, ön plana çıkan Yeşillerin adayına karşı Olaf Scholz’ü de kenara bırakarak Armin Laschet’i desteklemek olmalı. Armin Laschet içinde yaşadığımız eyalette çok iyi sınavlar verdi. Uyum Bakanı olarak ilk KRV’de görev aldı daha sonra Eyalet Başbakanı olarak da başarısını sürdürdü. Şimdi Almanya’nın başına geçtiği zaman bu başarı hakikaten sürmeye devam edecek.

NELER YAPMALIYIZ?

25 kadar etken Türk kökenli Alman olarak bu çalışmaya başladık. Aramızda sizin bölgenizden bu gazetenin sahibi Ahmet Salıncaklı’da var. Hedef: 15 Mayıs gününden itibaren 26 Eylül’e kadar 15 kadar toplantı yapıp Almanya’daki Türk televizyonlarında ve Türk basınında Armin Laschet’e yönelik haberler çıkarmak. Hedefimiz yalnız Almanyalı Türk kökenlileri değil, Almanya’da yaşayan yabancı fakat Alman vatandaşı olmuş bulunan yeni Almanları da Armin Laschet için mobilize etmek olacak.

SİZLERDEN GÖRÜŞ VE ÖNERİ BEKLİYORUZ!

İçinde yaşadığınız bölge benim için de yabancı değil. Eğitimimi Münster’de yaptım, Essen’deki kurumumda 23 yıl çalıştım ve sizin bölgenizde 2 de araştırmaya imza attım. Bu açıdan bölgedeki insanlarımızı da tanıyorum. Sizlerden ricamız hakikaten bu seçimlerde aktif olarak ağırlığımızı koyalım ve Alman Başbakanı’nın seçiminde biz de aktif olalım. Böylece ilk defa Almanyalı Türk kökenli göçmenler olarak bu ülkede söz sahibi oluruz. Bu da bizim için bir kıvanç belgesi olur. Şimdi, bugünden itibaren neler yapılacağını, neler yapabileceğimizi başta gazetemiz olmak üzere biz TAVAK Vakfına da iletirseniz biz çok seviniriz.

Ümidimiz artık Almanya’da Türkofobi’nin, İslamafobi’nin olmadığı, daha birçok Ramazan ve Kurban Bayramı’nı kutlamak olacak. Şimdiden hepinizin Ramazan Bayramı kutlu olsun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir