BRANDDAY

Tarafsız, yorum-haber ve analiz.

KIBRIS’TA İLK RAUNT KAZANILDI

2 dakika okuma süresi

Gayri resmi ve resmi görüşmelerde Türkiye ve KKTC yanlış bir politika uyguluyor ve Rumların teorisi olan federasyona yaklaşıyorlardı. Federasyon diye bir şey yoktu.

KIBRIS’TA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İÇİN BİR FIRSAT DOĞDU

Anastasiadis ve bundan önceki Rum liderler hedef olarak Kıbrıs’taki Türk kitlesine azınlık statüsü verip, azınlık statüsündeki konumlarını biraz yukarı çekmek istiyorlardı. Bu politika Ersin Tatar’ın itirazları neticesinde iki devletli çözüme doğru gidiyor. İlk olarak Cenevre’de gerek Türkiye, gerek KKTC akılcı bir şekilde iki ayrı devlet konusunda uzlaşma sağlanması gerektiğini dile getirdiler. Tabii ki Anastasiadis ve Yunanistan bu konuda taviz vermek istemediler ve toplantı sonuca varmadan bitti.

ARTIK ULUSLARARASI TOPLUM HAREKETE GEÇİRİLMELİ

Artık BM’de Türkiye’nin bu konuda yeni bir uyanış içersinde olduğunu ve akılcı bir politika izlediğini görüyor. AB gözlemcisi bu gelişmeden hiç memnun olmadı. Tabii ki ABD’de Türkiye’yi sıkıştırma açısından bunun BM kurallarına aykırı olduğunu dile getirdi. Bu ilk rauntta neticenin böyle olması Türkiye’nin ciddi bir şekilde toprak kazandığını ortaya çıkarıyor. Bundan sonraki toplantıda AB’nin masada gözlemci olarak da oturmaması lazım.

ŞİMDİ KKTC DÜNYAYA TANITILMALI

Hedef: İngiltere ile ciddi bir ilişkiye geçip, Londra’dan ve diğer İngiliz hava alanlarından KKTC’ye uçuşların başlamasına yönelik olmalı. İkinci el atılacak konu ise Almanya’da ciddi çalışmalar yapılması. Almanya’nın teorisi olan “Kıbrıs’ta iki devlet var; birini tanıyoruz, diğerini tanımıyoruz” tezinin dışına çıkarak tanımadıkları KKTC’ye de uçuşlara izin verilmesine yönelik çalışmalar başlatılmalı.

İSLAM ÜLKELERİNİ TÜRKİYE DEVREYE SOKMALI

Şimdi Türkiye’nin gücünü gösterip İslam İşbirliği Örgütü’nde bu örgüte dahil olan ülkelerin Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’i tanımasına yönelik bir çağrıda bulunması olacaktır. İlk tanımayı herhalde her zaman destek verdiğimiz Filistin yapar (!?). Daha sonra Katar, Pakistan, Malezya ve Azerbaycan’la bazı Orta Asya Türk Cumhuriyetleri de belirli adımlar atabilir. Türkiye’nin şimdi ciddi bir dış politika atağını harekete geçirmesi lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir